Panel fotowoltaiczny na budce telefonicznej? Czemu nie?

17 marca 2017
Panel fotowoltaiczny na budce telefonicznej? Czemu nie?

Młodzież z Zespołu Szkół nr 2 w Szczecinie oraz z Zespołu Szkół Zawodowych nr 5 z Wrocławia zaangażowała się w ciekawy projekt proekologiczny. Projekt „Nachhaltige BücherboXX” jest prowadzony przez Kancelarię Senatu Berlina (Der Regierende Bürgermeister von Berlin Senatskanzlei) i Instytut Długotrwałości w Edukacji, Pracy i Kulturze (INBAK). Polacy wspólnie z uczniami berlińskimi przekształcili nieużywaną i starą budkę telefoniczną w użyteczną biblioteczkę uliczną. Zgodnie z zasadą zrównoważonego rozwoju, uczniowie zastosowali metody recyklingu, zamontowali panel fotowoltaiczny do produkcji prądu i skonstruowali ławkę z drewna, wszystko w celu uzyskania produktu końcowego przyjaznego środowisku i służącemu społeczeństwu jako mobilna biblioteczka.

Prace nad budką trwały ponad dwa miesiące i obejmowały 3 warsztaty, na których uczniowie z różnych zawodów we współpracy niemiecko-polskiej wykonywali poszczególne elementy BiblioBoXXa.

Uczniowie z Zespołu Szkół nr 2 z zawodu technik urządzeń i systemów energetyki odnawialnej: Bartosz, Dawid i Dominik wraz z uczniami z Wrocławia: Sebastianem i Mateuszem pracowali na pierwszych warsztatach pod nazwą „Technika solarna i design”. Uczniowie sprawdzili swoje umiejętności podczas montażu przewodów i urządzeń elektrycznych, które służą jako instalacja elektryczna biblioteczki. Źródłem prądu jest panel fotowoltaiczny, który konwertuje energię słoneczną w elektryczną. Nagromadzona w akumulatorach energia elektryczna zasila oświetlenie, wyświetlacz napisu oraz gniazdo USB służące do ładowania urządzeń elektronicznych.

Na dwóch kolejnych warsztatach: „Techniki drzewna i szklarska” oraz „Techniki malowania i wykończenia” pracowali uczniowie z Zespołu Szkół Zawodowych nr 5 z Wrocławia. Dzięki Klaudii, Dominice, Kubie, Damianowi i Miłoszowi  mamy design budki, regały i ławkę oraz ostateczny wygląd biblioteczki.

W czwartek 16 marca 2017r. miała miejsce uroczysta inauguracja wykonanego przez uczniów – „BiblioBoXXa Partnerstwa Odra„. Wydarzenie odbyło się w Zespole Szkół nr 2 w Szczecinie Dąbiu. Osoby z instytutu INBAK od kilku lat prowadzą projekt, którego główne hasło brzmi „Książki łączą Europę”. Dotychczas projekt ten realizowano tylko we Francji, Anglii i Holandii. Warto wspomnieć, że Szczecin jest pierwszym polskim miastem, w którym BiblioBoXX się pojawił i to od Zespołu Szkół Nr 2 w Szczecinie rozpocznie on swoją podróż po regionach Odry. Kolejne miejsca to Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinie, centrum Łobza i ZSZ nr 5 Wrocław. Być może inne regiony Odry wkrótce sie dołączą. Cele projektu to także propagowanie idei zrównoważonego rozwoju, recyklingu i ekologii, integracja polsko-niemiecka, poznanie kultury niemieckiej i wzbogacenie umiejętności językowych oraz zawodowych, ale przede wszystkim promocja czytelnictwa i idei „Bookcrossingu„. Pracami organizacyjnymi pomiędzy stroną niemiecką i polską koordynowała Pani dr inż. Joanna Czerwińska – Dyrektor Ośrodka Szkoleniowo-Badawczego w zakresie Energii Odnawialnej w Ostoi (ZUT w Szczecinie).

Więcej informacji na fanpage: https://www.facebook.com/BiblioBoXX-Partnerstwa-Odra-w-Szczecinie-763017213862939/