Prototyp ogniwa słonecznego

24 lipca 2017
Prototyp ogniwa słonecznego

Naukowcy z Wyższej Szkoły Inżynierii i Nauk Stosowanych Uniwersytetu Jerzego Waszyngtona w Waszyngtonie (Dystrykt Kolumbii) zaprojektowali prototyp ogniwa słonecznego z systemem skupiającym promieniowanie słoneczne. Korzystając z drukowania transferowego, na podłoże stanowiące potrójne złącze ogniwa opartego na arsenku galu (GaAs), nałożyli mechanicznie materiały zawierające antymonek galu (GaSb) i w ten sposób stworzyli czteroprzewodowe, pięciozłączowe ogniwo  solarne.

Ogniwo zamontowano w minimodule PV o współczynniku koncentracji geometrycznej promieniowania słonecznego wynoszącym 744 na dwuosiowym systemie śledzenia ruchu słońca na niebie. Nowe  ogniwo słoneczne w tej technologii wykazało łączną wydajność 41,2 proc., mierzoną na zewnątrz w mieście Durham w Północnej Karolinie. Wziąwszy pod uwagę zmierzoną transmisję optyczną, naukowcy ustalili sprawność ogniwa na poziomie 44,5 proc. Wyniki badań są opublikowane w czasopiśmie naukowym „Advanced Energy Materials” w artykule pt. „Ogniwo słoneczne oparte na antymonku galu (GaSb) pracujące w pełnym zakresie widma słonecznego”. Należy jednak zaznaczyć, że nie stwierdzono niezależnego potwierdzenia uzyskanych wyników.

Światowy rekord dla wielozłączowego ogniwa z systemem skupiającym znajduje się w posiadaniu  francuskiej firmy Soitec i instytutu badawczego CEA Leti oraz niemieckiego Instytutu Systemów Energii Słonecznej im. Fraunhofera (ISE). Wspólnie opracowane ogniwo słoneczne osiągnęło sprawność na poziomie 46 proc. przy współczynniku koncentracji promieniowania słonecznego 508. Rekord został potwierdzony przez japoński Narodowy Instytut Zaawansowanej Nauki i Technologii Przemysłowej (AIST).

Fot. Źródło: https://mediarelations.gwu.edu/