100 mln zł z UE dla podlaskiego na inwestycje w OZE

14 lutego 2017
100 mln zł z UE dla podlaskiego na inwestycje w OZE

100 mln zł z Unii Europejskiej na różne inwestycje w odnawialne źródła energii przeznaczono w Podlaskiem dla samorządów, firm i spółdzielni mieszkaniowych. 3 marca br. rusza nabór wniosków w konkursie. Priorytetem będzie produkcja energii na własne potrzeby.

Pieniądze pochodzą z UE z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego na lata 2014–2020. Pierwszy konkurs na takie inwestycje z tego programu był wcześniej anulowany, bo w Polsce zmieniły się w międzyczasie przepisy związane z OZE.

Poprzedni konkurs został poniekąd skonfrontowany ze zmianami prawnymi w Polsce – powiedział PAP odpowiedzialny za unijne fundusze wicemarszałek województwa podlaskiego Maciej Żywno. Dodał, że po przeanalizowaniu tych zmian oraz wysłuchaniu głosu samorządów, w konkursie będą premiowane projekty prosumenckie związane z produkcją energii z OZE przez mieszkańców.

A zatem gminy, partycypując w konkursie, będą bezpośrednio zachęcać mieszkańców, żeby te instalacje powstawały. W naszej sytuacji w regionie, przy naszych warunkach pogodowych, instalacje własnego zasilania są naprawdę warte upowszechniania i warte wykorzystania – powiedział Żywno.

Wicemarszałek dodał, że w zależności od tego, jak przebiegnie konkurs i jakie uwagi będą składać zainteresowani inwestycjami w OZE, kolejne konkursy będą ukierunkowane na potrzeby mieszkańców. – Produkcja na potrzeby własne będzie dominująca – dodał Żywno.

Do udziału w konkursie przygotowuje się m.in. miasto Ciechanowiec. W piątek w urzędzie miejskim zakończył się nabór ankiet od mieszkańców, którzy chcieliby zainstalować solary lub ogniwa fotowoltaiczne. Marzena Kędzierska, kierująca referatem inwestycji w ciechanowieckim urzędzie, powiedziała PAP, że zainteresowanie mieszkańców jest duże. Szczegóły projektu, jego skala oraz finanse, które miasto będzie chciało zdobyć z RPO, będą dopracowywane. Mieszkańcy będą współfinansować te inwestycje w wysokości 25 proc. kosztów.

W konkursie przewidziano cztery typy projektów: produkcja energii słonecznej (solary i fotowoltaika), wykorzystanie energii na własne potrzeby, inwestycje w wytwarzanie energii elektrycznej i ciepła z OZE z podłączeniem do sieci dystrybucyjnej oraz produkcję biokompotentów i biopaliw.

 

Źródło: PAP

 

Zapenumeruj Magazyn Fotowoltaika