90 mln zł kredytu na fotowoltaikę

13 sierpnia 2019
90 mln zł kredytu na fotowoltaikę

Grupa R.Power oraz mBank zawarły największą na polskim rynku umowę finansowania portfolio projektów fotowoltaicznych, opiewającą na blisko 90 mln zł. W ramach inwestycji realizowana jest budowa 34 elektrowni słonecznych o mocy 33 MW na obszarze o powierzchni około 70 hektarów.

Przedsięwzięcie pozwoli wyprodukować rocznie ok. 35 000 MWh energii, co zapewni energię dla 15 tys. gospodarstw domowych oraz przyczyni się do redukcji emisji dwutlenku węgla o 30 tysięcy ton każdego roku. Odpowiada to emisji spalin przez 12 tysięcy samochodów rocznie. Budowa elektrowni już rozpoczęła się, a uruchomienie instalacji następować będzie sukcesywnie w czwartym kwartale tego roku i w pierwszym kwartale przyszłego. Planowany okres eksploatacji elektrowni to 25 lat.

Nasz kontrakt z mBankiem jest oznaką dojrzewania polskiego rynku i stanowi dowód, iż instytucje finansowe są gotowe wspierać rozwój fotowoltaiki realizowany przez polskich inwestorów, szczególnie w dla większych portfeli elektrowni fotowoltaicznych. Realizacja takich inwestycji zwiększa bezpieczeństwo energetyczne Polski, poprzez dodanie mocy produkcji energii w okresie zwiększonej letniej konsumpcji prądu. Kredyt udzielony przez mBank wpisuje się w globalny trend wycofywania się banków z finansowania energetyki wysoko emisyjnej i skoncentrowania na finansowaniu odnawialnych źródeł energii – mówi Tomasz Sęk, wiceprezes Grupy R.Power.

Niedawno ogłosiliśmy zwiększenie limitu kredytowego dla firm z branży odnawialnych źródeł energii z 500 mln zł do 1 mld zł. – OZE to nie tylko farmy wiatrowe ale również fotowoltaika. Ten sposób pozyskiwania energii, dzięki korzystnym zmianom w systemie wsparcia, zwiększeniu efektywności i rosnącemu doświadczeniu inwestorów stał się dla nas bardzo atrakcyjny – mówi Michał Popiołek, dyrektor zarządzający ds. bankowości globalnej i inwestycyjnej w mBanku

Grupa R.Power, działająca w branży od 2012 roku, jest jednym z pionierów energetyki słonecznej w Polsce. Obecnie R.Power, z portfelem o mocy ponad 800 MW przygotowywanych do budowy elektrowni, jest czołowym podmiotem na polskim rynku solarnym, prowadzącym działalność we wszystkich głównych obszarach rynku fotowoltaiki: przygotowywania i budowy elektrowni a także zarządzania istniejącymi elektrowniami.

Zaprenumeruj Magazyn Fotowoltaika