Na targach GreenPower zadebiutowało nowe, rewolucyjne rozwiązanie z zakresu technik montażu modułów fotowoltaicznych – systemy balastowe GRAM-BOX. System dedykowany na dachy płaskie, a w szczególności te pokryte membraną, zyskuje uznanie na rynku i kolejne nagrody w branży budowlanej.
Co wyróżnia system GRAM-BOX?
Systemy montażu modułów fotowoltaicznych nie mogą powodować żadnych uszkodzeń mechanicznych powierzchni dachowych, ponieważ woda lub roztapiający się śnieg mogą spowodować poważne uszkodzenia całego dachu, narażając użytkownika instalacji na koszty. W dostępnych na rynku systemach balastowych niedogodnością jest konieczność umieszczania odważników betonowych na powierzchniach dachowych, gdzie zasadniczą rolę odgrywają dwa negatywne czynniki: duża masa transportowanych elementów i ostre krawędzie, które mogą uszkodzić powierzchnię dachu i doprowadzić do jej zniszczenia.
System montażu GRAM-BOX jest rewolucyjnym rozwiązaniem opisanych wyżej problemów. GRAM-BOX to opatentowane rozwiązanie – zbiornik balastowy wykonany z tworzywa sztucznego o bardzo wysokiej wytrzymałości mechanicznej i odporności na działanie czynników zewnętrznych. W odróżnieniu od dotychczas znanych rozwiązań, GRAM-BOX charakteryzuje się niewielką masą (niespełna 4 kg), co umożliwia jego łatwe transportowanie przy równoczesnym zachowaniu trwałości, wytrzymałości mechanicznej i zapewnieniu stabilności konstrukcji po napełnieniu wodą przy równoczesnym braku ostrych krawędzi, które mogłyby uszkodzić w sposób mechaniczny powierzchnię dachu.
Niezamarzający glikol
GRAM-BOX jest idealnym rozwiązaniem na dachy budynków mieszkalnych, urzędów, szkół, magazynów i hal pokrytych membraną z tworzyw sztucznych. Nie spowoduje żadnych uszkodzeń pokrycia dachu, bowiem jest lekki i nie posiada ostrych krawędzi mogących doprowadzić do przecięcia membrany lub papy. Nawet niekontrolowany upadek nie spowoduje jej uszkodzeń. W warunkach polskich w zestawie jest już koncentrat glikolu, który zapewnia niezamarzanie balastu zimą.
GRAM-BOX to obecnie najszybszy system montażowy na rynku z możliwością płynnej regulacji dociążania balastem konstrukcji. Wstępnie zbiornik balastowy jest zalany koncentratem niezamarzającym. W celu uzyskania odpowiedniej masy balastu dostosowanej do danej konstrukcji konieczne jest dolanie tylko wody sieciowej przy wykorzystaniu węża ogrodowego, dlatego transport masy balastowej odbywa się całkowicie bez użycia jakiejkolwiek siły zewnętrznej. Nie ma potrzeby używania dźwigów ani wyciągarek.
Cechy systemu GRAM-BOX:
- niska masa w transporcie na dach,
- wysoka nośność i stabilność,
- ergonomiczny kształt nieposiadający ostrych krawędzi,
predysponują wykorzystanie systemu GRAM-BOX na dachach płaskich oraz o niskim nachyleniu (do 10°) bez względu na rodzaj pokrycia i izolacji.
Polski system GRAM-BOX może być również instalowany na gruncie.
GRAM-BOX posiada niezbędne certyfikaty wydane przez jednostki certyfikujące takie jak Zakłady Badań i Atestacji „ZETOM” oraz TÜV NORD Polska.
System GRAM-BOX zyskał uznanie ekspertów budownictwa, zdobywając nagrodę na 58. Międzynarodowych Targach Budownictwa i Strefy Dobrych Wnętrz „Jesień 2021”. Na XXIII Gali Budownictwa – 2021 system GRAM-BOX w X edycji Konkursu „Śląskie Budowanie” – 2021 Leaderzy profesjonalizmu, kreatywności i przedsiębiorczości – otrzymał Śląską Wielką Nagrodę Budownictwa.
Postaw na GRAM-BOX – z naszym rozwiązaniem bezpieczeństwo i szybkość montażu instalacji PV to nic trudnego.
dr inż. Marcin Szczygieł
artykuł sponsorowany