Opracowane przez SolAero Technologies Inc., firmę zajmującą się kosmiczną energią słoneczną, niedawno przejętą przez Rocket Lab, ogniwa słoneczne IMM-β to najwydajniejsze komercyjne kosmiczne ogniwa słoneczne.
Dnia 8 marca 2022 r. w Long Beach w Kalifornii – Rocket Lab USA, Inc. („Rocket Lab” lub „Spółka”) (Nasdaq: RKLB ), światowy lider w zakresie usług startowych, systemów kosmicznych i kosmicznych produktów energii słonecznej, ogłosił, że jego następna generacja technologii ogniw słonecznych rozpoczyna kwalifikację. Ogniwo jest kolejnym produktem opatentowanej przez SolAero technologii ogniw słonecznych Inverted MetaMorphic (IMM), nazwanej IMM-β, która ma wykazywać wydajność konwersji na poziomie ~33,3% w produkcji seryjnej. IMM-β to produkt IMM czwartej generacji stworzony przez SolAero Technologies Inc. (SolAero), przejętą przez Rocket Lab w styczniu 2022 r. firmę, która zajmuje się energią słoneczną z kosmosu.
Oczekuje się, że ogniwo słoneczne IMM-β będzie najwydajniejszą technologią kosmicznego ogniwa słonecznego w produkcji wielkoseryjnej. Ogniwo może pochwalić się średnio 33,3-procentową wydajnością w początkowym okresie życia (BOL), w porównaniu z 32% w przypadku IMM-a, który jest obecnie produkowany seryjnie. IMM-β jest również ogniwem odpornym na promieniowanie o współczynniku pozostawania mocy wynoszącym 87% po ekspozycji na elektrony o energii 1 MeV przy fluencji 1E15 e/cm2 lub ekwiwalencie około 15 lat życia w GEO. Oczekuje się, że ogniwa, które obecnie przechodzą ostateczne testy kwalifikacyjne w przestrzeni kosmicznej, będą gotowe do użytku komercyjnego jeszcze w 2022 r.
Oprócz najlepszej w swojej klasie wydajności – 33,3%, IMM jest o ponad 40% lżejszy niż typowe ogniwa słoneczne klasy kosmicznej, co pomaga uczynić satelity bardziej opłacalnymi.
– Cieszymy się, że możemy wprowadzić na rynek kolejny produkt, który stanowi znaczący krok w wydajności ogniw słonecznych – powiedział Brad Clevenger, wiceprezes i dyrektor generalny Space Systems Power Solutions. – We współpracy z naszymi kolegami z Laboratorium Badawczego Sił Powietrznych (AFRL) nie tylko komercjalizujemy ogniwo słoneczne o najwyższej na świecie wydajności i najmniejszej wadze, ale robimy to po najbardziej konkurencyjnych kosztach ze wszystkich dotychczasowych technologii IMM. Wpływ IMM-β na panele słoneczne i masę startową sprawi, że będzie to atrakcyjna opcja dla integratorów satelitów – dodał Clevenger.
– Doskonała wydajność IMM-β umożliwia realizację misji w wielu zastosowaniach na cywilnym, wojskowym i komercyjnym rynku kosmicznym. Jest to również kolejny krok do jeszcze wyższej wydajności przyszłych technologii ogniw słonecznych IMM, umacniający wiodącą pozycję w segmencie SolAero na wiele nadchodzących lat – twierdzi Navid Fatemi, wiceprezes ds. rozwoju biznesu w SolAero.
– Od 20 lat SolAero jest liderem w dziedzinie innowacji związanych z energią słoneczną w kosmosie i cieszymy się, że możemy powitać ich w zespole Rocket Lab, gdy dokonują kolejnego skoku technologicznego – powiedział założyciel i dyrektor generalny Rocket Lab, Peter Beck. – Zespół SolAero umożliwił pionierskie misje naukowe do odległych miejsc międzyplanetarnych i zasilał komercyjne konstelacje setek satelitów na niskiej orbicie okołoziemskiej, a dzięki nowym komórkom IMM-β może zasilać przyszłość eksploracji kosmosu. Energia słoneczna jest kluczowym elementem każdego statku kosmicznego, a SolAero jest już domem dla największej na świecie linii produkcyjnej wysokowydajnych ogniw słonecznych. Teraz, mając za sobą zasoby i możliwości produkcyjne Rocket Lab, nie możemy się doczekać skalowania działalności, aby sprostać rosnącym wymaganiom globalnego rynku kosmicznego – dodaje.
Założona w 1998 r. i przejęta przez Rocket Lab w 2022 r., firma SolAero z siedzibą w Albuquerque w stanie Nowy Meksyk wyprodukowała ogniwa słoneczne, panele słoneczne i kompozytowe produkty konstrukcyjne dla ponad 1000 udanych misji kosmicznych ze 100% niezawodnością. W ciągu ostatnich dwóch dekad produkty SolAero odegrały kluczową rolę w niektórych z najbardziej ambitnych misji kosmicznych w branży, w tym w dostarczaniu energii do sondy Parker Solar Probe NASA, Kosmicznego Teleskopu Jamesa Webba i Mars Insight Lander, a także w kilku misjach zaopatrzenia w ładunki Międzynarodowej Stacji Kosmicznej za pośrednictwem statku towarowego Cygnus.
Źródło: Rocket Lab
Zaprenumeruj Magazyn Fotowoltaika