Głównym zadaniem klastrów jest rozwój energetyki rozproszonej

19 grudnia 2016
Głównym zadaniem klastrów jest rozwój energetyki rozproszonej

– Chcemy, żeby klastry energii stanowiły mechanizm stabilizacji udziału OZE w systemie energetycznym – powiedział minister energii Krzysztof Tchórzewski podczas konferencji „Klastry Energii w ramach POiIŚ 2014-2020”. Spotkanie, w którym udział wziął również wiceminister energii Andrzej Piotrowski, odbyło się 16 grudnia 2016 r. w ME.

Minister Tchórzewski zwrócił uwagę, że ministerstwo w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko dysponuje 12 mld zł. – To o 50 proc. więcej na ten cel niż w poprzedniej perspektywie. Pieniądze te możemy przeznaczyć m.in. na klastry, zwiększenie efektywności energetycznej, budowę i modernizację sieci ciepłowniczych – podkreślił.

Zdaniem ministra głównym celem tworzenia klastrów energii jest rozwój energetyki rozproszonej. – Dzięki temu będziemy mogli poprawić lokalne bezpieczeństwo energetyczne oraz uwzględnić miejscowe zasoby i potencjał – dodał. Podkreśli także, że w całym procesie ważna jest współpraca pomiędzy resortem energii, rozwoju i Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. – Realizowane obecnie projekty pilotażowe powinny przyczynić się do rozwoju tego obszaru – podkreślił.

Wiceminister Piotrowski z kolei zwrócił uwagę, że dzięki połączeniu różnych źródeł energii w klastry możliwe jest zapewnienie większej stabilności systemu energetycznego, niż ma to miejsce w przypadku samodzielnego ich funkcjonowania. – Poprzez zestawienie  kilku źródeł odnawialnych ze sobą jesteśmy w stanie stworzyć stabilny system, który będzie w stanie dostarczyć energię elektryczną zgodnie z lokalnymi potrzebami – wyjaśnił.

W konferencji organizowanej przez Ministerstwo Energii wziął również udział wiceminister rozwoju Jerzy Kwieciński.

 

Artykuł „Fotowoltaika w klastrach energii” ukaże się w numerze 1.2017 Magazynu Fotowoltaika.

Zaprenumeruj