W Parlamencie zakończyły się prace nad projektem ustawy o zmianie ustawy o odnawialnych źródłach energii oraz niektórych innych ustaw (UD41). Zarówno Sejm, jak i Senat niemal jednogłośnie przyjęły rozwiązania przygotowane przez Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Nowelizacja dotyczy między innymi zmian dla prosumentów, w ramach systemów wsparcia dla wytwórców energii elektrycznej z OZE w małych instalacjach OZE, a także przepisy przyspieszające procedury inwestycyjne dla OZE. Ustawa zostanie teraz przekazana do podpisu Prezydenta RP.
Nowelizacja wprowadza następujące zmiany dla prosumentów:
- zmianę wartości depozytu prosumenckiego dotyczącego danego miesiąca kalendarzowego o współczynnik korekcyjny 1,23,
- przywrócenie możliwości skorzystania z rozliczeń po cenach miesięcznych. Wraz z tą zmianą, dodano także możliwość przejścia na godzinową rynkową cenę energii elektrycznej, wraz z premią dla aktywnych prosumentów w postaci zwiększenia z 20 do 30% wartości depozytu prosumenckiego zwrotu niewykorzystanych przez prosumenta środków (tzw. nadpłaty).
Umożliwienie wyboru prosumentom rozliczającym się w systemie net-biling stanowi odpowiedź na opinie i wnioski adresowane w tym zakresie do Ministerstwa Klimatu i Środowiska. Pozwoli również na to, aby wybór sposobu rozliczenia nadwyżek energii elektrycznej był świadomy i dostosowany do profilu produkcji i zużycia w indywidualnym gospodarstwie domowym, a tym samym przełożył się na zwiększenie oszczędności na rachunkach za energię.
Szybsze wydawanie zezwoleń na instalacje na budynkach
Nowelizacja ustawy wprowadza przepisy służące przyspieszeniu wydawania zezwoleń dla montowanych na budynkach instalacji fotowoltaicznych i położonych na tym samym terenie magazynów energii elektrycznej, pomp ciepła i niezbędnych urządzeń.
OZE jako nadrzędny interes publiczny
Ustawa określa również działania dotyczące OZE jako leżące w nadrzędnym interesie publicznym – zgodnie z prawodawstwem unijnym. Jak zaznacza MKiŚ pojęcie to nie może być mylone z „inwestycją celu publicznego”. Inwestycje OZE nadal będą podlegać procedurom administracyjnym i właściwym postępowaniom środowiskowym.
Przepisy ustawy wejdą w życie 14 dni po dniu ogłoszenia w Dzienniku Ustaw.
Źródło: MKiŚ