Hiszpańska firma Ingeteam bierze udział w projekcie badawczym, którego celem jest optymalizacja wydajności instalacji fotowoltaicznych przy użyciu dronów. Nowy system jest ukierunkowany na sprostanie głównemu wyzwaniu, przed którym stoją dziś elektrownie fotowoltaiczne, tj. potrzebie osiągnięcia wysokich zysków w celu konkurowania z innymi źródłami energii, zarówno odnawialnymi, jak i kopalnymi.
Pierwsza usługa inspekcji dronowej ma zostać uruchomiona w przyszłym roku. Dron posiada wbudowane czujniki oraz algorytmy do wykrywania i klasyfikowania potencjalnych przyczyn zmniejszonej wydajności panelu fotowoltaicznego (uszkodzenia, zabrudzenia lub degradacja). Urządzenie wyposażono również w inne algorytmy zapewniające rzetelne wskaźniki technicznej i ekonomicznej wydajności systemu oraz w aplikację służącą do optymalizacji czynności konserwacyjnych.
Na poziomie operacyjnym projekt powinien doprowadzić do poprawy jakości kontroli paneli fotowoltaicznych, skrócenia czasu pomiaru i przetwarzania danych na etapie końcowym, przy jednoczesnej minimalizacji kosztów eksploatacji i konserwacji oraz maksymalizacji trwałości użytkowej instalacji.
Projekt nosi nazwę SCARAB i jest zarządzany przez Ingeteam, z udziałem hiszpańskiego Uniwersytetu w Castilla La Mancha. Ma on zostać sfinalizowany do końca 2019 r., a na jego realizację przeznaczono środki finansowe w wysokości 648 510 euro. Pomysł jest współfinansowany przez Ministerstwo Gospodarki i Konkurencyjności oraz fundusze europejskie w ramach Hiszpańskiego Programu Badań, Rozwoju i Innowacji, a ukierunkowany na sprostanie wyzwaniom społecznym w ramach Hiszpańskiego Planu Badań Naukowych i Technicznych oraz Innowacji 2013–2016.
Na poziomie technicznym projekt koncentruje się na rozwoju nowych technologii w dwóch obszarach. Pierwszym z nich jest monitorowanie i przetwarzanie sygnałów do inspekcji i automatycznego wykrywania błędów powstających w pracujących panelach fotowoltaicznych poprzez zastosowanie bardziej wydajnych czujników. Drugi zakres działań to wykorzystanie technologii informatycznych do opracowania zaawansowanych algorytmów klasyfikacji uszkodzeń, oszacowania stanu instalacji fotowoltaicznej i optymalizacji strategii konserwacji.