Kluczowymi kierunkami bieżącej aktywności badawczo-rozwojowej ZPUE są magazynowanie energii i wdrożenie na rynek rozwiązania Smart Power Station, które zmieni obecne, konwencjonalne podejście do przetwarzania i dystrybucji energii. Komercjalizacja koncepcji SPS to krok w stronę przyszłości i osiągnięcie, z którego skorzystają przede wszystkim: podmioty z dynamicznie rozwijającego się obszaru e-mobility, dystrybutorzy energii, zakłady przemysłowe i użytkownicy OZE.
SPS to całkowicie nowy element systemu energetycznego oparty na idei systemów zasilania awaryjnego, a zarazem sposób na nadprodukcję energii z sieci. Hybrydowy magazyn energii zabezpieczy przed nagłymi spadkami napięcia lub przerwami w zasilaniu. Rozwiązanie ma szczególne znaczenie dla wrażliwych na tę kwestię zakładów przemysłowych, gdzie przestoje generują niepożądane, niebezpieczne i często dotkliwe finansowo skutki.
– Z mojej wiedzy wynika, że jesteśmy pierwsi na świecie z tego typu pomysłem – mówi Adam Haraziński, product manager ds. Smart Power Station w ZPUE SA.
Poprawa jakości energii
Koncepcja SPS to doskonała propozycja dla zakładów energetycznych, dla których priorytetami są ciągła poprawa jakości energii i eliminacja przerw w dostawach prądu. Stacja wpłynie bezpośrednio na poprawę współczynnika niezawodności zasilania oraz zminimalizuje przerwy w dostawach energii, a tym samym zwiększy bezpieczeństwo zasilania obiektów użyteczności publicznej oraz zapewni ciągłość procesów technologicznych we wspomnianych wyżej zakładach przemysłowych. Zastosowane tu elementy telemechaniki pozwolą na zdalną współpracę z systemami dyspozytorskimi funkcjonującymi u operatorów systemów elektroenergetycznych oraz na zdalne monitorowanie i sterowanie w ramach systemu smart grid.
Więcej w numerze 4/2017 Magazynu Fotowoltaika.