Skanska jest pierwszym na świecie deweloperem, który będzie pokrywał biurowce półprzezroczystymi ogniwami fotowoltaicznymi z perowskitu. Biurowce już wkrótce mogą stać się samowystarczalne pod względem energetycznym. Technologię dostarczy Saule Technologies. Pierwsze wdrożenia pilotażowe odbędą się w 2018 roku w Polsce.
Podczas gdy technologii ogniw fotowoltaicznych z perowskitu przyglądają się tacy giganci jak NASA, Skanska jeszcze w tym roku rozpocznie pilotażowy program pokrywania nimi fasad budynków i ekranów akustycznych. Tym samym będzie pierwszą firmą, która zastosuje ją w budynkach komercyjnych i projektach budowlanych na wszystkich rynkach, na których prowadzi swoją działalność: w Skandynawii, Europie i USA. To rewolucyjny krok w kierunku neutralności energetycznej, związanej z emisją dwutlenku węgla przez budynek. Już wkrótce budynki mogą stać się samowystarczalne pod względem energetycznym. Dzięki umowie licencyjnej podpisanej przez firmy, Skanska posiada wyłączne prawa do wykorzystania technologii perowskitowej Saule Technologies w budownictwie komercyjnym.
– Ogniwa fotowoltaiczne z perowskitu oferują nowe możliwości architektom i firmom budowlanym chcącym korzystać z energii słonecznej. Nasze moduły są lżejsze, cieńsze i znacznie bardziej elastyczne w wymiarze projektowym niż najpopularniejsze ogniwa krzemowe. Możemy dostosować kształt, kolor i rozmiar modułów do potrzeb klienta i zainstalować je na każdej dostępnej powierzchni budynku, niekoniecznie na dachu – wyjaśnia Olga Malinkiewicz, współzałożycielka i CTO w Saule Technologies.
Perowskity to krystaliczne materiały, które mają ogromną szansę zdeklasować krzem, dotychczas najpowszechniej stosowany w ogniwach fotowoltaicznych półprzewodnik. Saule Technologies już od 2014 roku pracuje nad zastosowaniem druku atramentowego do produkcji perowskitowych modułów fotowoltaicznych o dowolnym kształcie. Technika ta pozwala dostosować ogniwa słoneczne do różnych powierzchni. To wielka szansa dla branży budowlanej.
Saule Technologies, we współpracy z wiodącymi uniwersytetami międzynarodowymi z Wielkiej Brytanii, Izraela, Niemiec, Włoch i Hiszpanii, prowadzi zaawansowane badania nad zastosowaniem perowskitu na potrzeby pozyskiwania energii słonecznej i optoelektroniki. Dzięki japońskiemu inwestorowi, wsparciu Narodowego Centrum Badań i Rozwoju oraz kilku grantom badawczym o wartości ponad 20 mln euro zespół pracuje obecnie nad wielkoskalową prototypową linią produkcyjną.
– To już nie jest wizja rodem z powieści science fiction. Współpraca z utalentowanymi naukowcami z Saule pozwala nam tworzyć budynki coraz bardziej wydajne energetycznie lub nawet samowystarczalne. Dotychczas nie było to możliwe na dużą skalę. Zmiana klimatu to jedno z największych wyzwań, z jakimi musi się zmierzyć współczesny świat. Przyczynia się ona do powstawania ekstremalnych zjawisk pogodowych, które dotykają kraje na całym świecie coraz częściej i z coraz większą siłą. Z kolei ustawodawcy wywierają o wiele większy nacisk na prowadzenie działalności w zrównoważony sposób, z dużą dbałością o środowisko – mówi Katarzyna Zawodna, prezes spółek biurowych Skanska w Europie Środkowo-Wschodniej.
Technologia perowskitowa oznacza korzyści dla deweloperów, najemców budynków i społeczności: atrakcyjne koszty wdrożenia, mniejsze koszty i zużycie energii elektrycznej oraz niższy ślad węglowy. Możliwość pokrywania całych fasad, łącznie z oknami, ogniwami fotowoltaicznymi, to kolejny krok w stronę zrównoważonego budownictwa, będącego jednym z filarów działalności Skanska. Od 2001 roku firma jest sygnatariuszem inicjatywy UN Global Compact. W 2009 roku, jako jeden z pierwszych deweloperów w Polsce i Europie Środkowo-Wschodniej, wprowadziła na rynek nieruchomości biurowych certyfikację LEED i ogłosiła wdrożenie w 2017 roku najnowszego systemu WELL Building Standard, a teraz zastosuje pionierską technologię perowskitowych ogniw fotowoltaicznych.
Na fotografii: od lewej Olga Malinkiewicz, Saule Technologies; Katarzyna Zawodna, Skanska