Rektor Uniwersytetu Ekonomicznego (UE) we Wrocławiu podpisał porozumienie z amerykańskim zespołem Climate Reality Project o przystąpieniu do programu nazwanego „100% zaangażowania”. To inicjatywa firmowana przez byłego wiceprezydenta USA Alberta Gore’a, który dzisiaj jest mocno zaangażowany w walkę ze zjawiskiem globalnego ocieplenia oraz promocję odnawialnych źródeł energii.
Dzięki udziałowi w projekcie UE otrzyma wsparcie Amerykanów w formie specjalistycznych szkoleń, warsztatów i doradztwa dotyczącego m.in. nowych rozwiązań technicznych. – To bezcenna wiedza. Technologie dotyczące odnawialnych źródeł energii to dzisiaj najdynamiczniej rozwijający się sektor branży energetycznej – mówi prof. Bożena Ryszawska, liderka Green Team, czyli Komisji Rektorskiej ds. Społecznej Odpowiedzialności, która pilotuje realizację przedsięwzięcia. Amerykański zespół w przechodzeniu na zieloną energię wspomaga uczelnie, miasta, szkoły.
Warunkiem przystąpienia do programu był audyt energetyczny obiektów uniwersyteckich. Tylko dzięki termomodernizacji budynków, wprowadzenia zabezpieczeń ograniczających marnowanie energii, można o 30 proc. ograniczyć jej zużycie. To zadania, które zwykle poprzedzają instalację nowych urządzeń.
Władze UE mają ambitne plany: do 2030 r. kampus uniwersytetu przy ul. Kamiennej będzie w 100 proc. zasilany energią ze źródeł odnawialnych. – Ze względu na to, że uczelnia leży w centrum miasta, zakładamy, że w największym stopniu będziemy korzystali z paneli fotowoltaicznych. Można je zamontować na dachach bez dużej ingerencji w konstrukcję budynków. Bierzemy pod uwagę także rozwiązania wykorzystujące energię wiatrową oraz źródła geotermalne – zapowiada szefowa Green Team.
Pierwszy etap prac na Uniwersytecie Ekonomicznym kosztować ma ok. 9 mln zł. Część pieniędzy na ten cel uczelnia chce zdobyć z budżetu Unii Europejskiej.
Źródło: www.wroclaw.pl