Dnia 30 marca 2018 r. Prezes URE wydał decyzję zatwierdzającą Regulamin rynku mocy po przeprowadzeniu postępowania administracyjnego oraz po otrzymaniu postanowienia Ministra Energii z 29 marca br. uzgadniającego Regulamin rynku mocy.
Zatwierdzony Regulamin zawiera szczegółowe warunki współpracy PSE SA z pozostałymi uczestnikami rynku mocy. Regulamin zawiera wytyczne dotyczące planu działalności w przypadku składania wniosku o rejestrację jednostki redukcji zapotrzebowania planowanej, określa terminy na uzupełnienie braków formalnych wniosku o rejestrację, przewiduje szczegółowy tryb rozpatrywania reklamacji, a także zawiera wzór umowy mocowej.
Zgodnie z postanowieniami art. 94 ust. 1 Ustawy o rynku mocy w dniu 3 kwietnia 2018 r. rozpoczyna się proces certyfikacji ogólnej, do której obowiązek przystąpienia mają wszyscy właściciele jednostek fizycznych wytwórczych istniejących, których moc osiągalna brutto jest nie mniejsza niż 2 MW (art. 11 Ustawy o rynku mocy). Do certyfikacji ogólnej może zostać zgłoszona jednostka fizyczna wytwórcza planowana, jednostka fizyczna redukcji zapotrzebowania z generacją wewnętrzną oraz bez generacji wewnętrznej (istniejąca lub planowana) bez względu na wielkość mocy osiągalnej, z zastrzeżeniem że w takim przypadku – by kontynuować uczestnictwo w rynku mocy – konieczna jest agregacja tych jednostek do mocy powyżej 2 MW na etapie certyfikacji do aukcji. Warto także przypomnieć, że wzięcie udziału w certyfikacji ogólnej wszystkich innych jednostek jest tylko ich uprawnieniem, jednak bez tego działania podmioty te nie będą mogły wziąć udziału w dalszych procesach rynku mocy.
Proces certyfikacji ogólnej prowadzony jest przez PSE SA.
Certyfikacja ogólna w roku 2018 rozpoczyna się 3 kwietnia i kończy 29 maja. Dzieli się na cztery procesy:
- Proces składania wniosków – w terminie od dnia 3 kwietnia do dnia 12 kwietnia włącznie. W tym czasie użytkownicy składają wnioski o wpis do rejestru.
- Proces oceny wniosków – do 1 maja 2018 r. W ramach tego procesu dokonywana jest weryfikacja złożonych wniosków.
- Proces uzupełnień wniosków – dotyczy tylko wniosków wezwanych do uzupełnienia lub usunięcia stwierdzonych wad lub braków (wnioski, które nie spełnią wymogów określonych w art. 12 ust. 2 lub 5 Ustawy o rynku mocy). W procesie tym wnioskodawca uzupełnia/poprawia wcześniej złożony wniosek. Proces uzupełnień kończy się wpisem do rejestru lub odrzuceniem wniosku.
- Proces reklamacyjny – po odrzuceniu wniosku wnioskodawca może (ale nie musi) złożyć reklamację, która jest następnie rozpatrywana przez PSE SA. Rozpatrzenie reklamacji następuje najpóźniej w okresie od 22 maja 2018 r. do 29 maja 2018 r. Dotyczy tylko odrzuconych wniosków.
Więcej w Komunikacie Prezesa URE
Fot. Corab