Eiffage Energía – spółka z Grupy Eiffage – wraz z międzynarodowym francuskim koncernem z branży energetycznej Schneider Electric zbudują na Jamajce elektrownię fotowoltaiczną o szczytowej mocy 51,5 MWP. Wartość podpisanego kontraktu wynosi niemal 55 milionów euro.
Elektrownia o nazwie „Paradise Park” powstanie w regionie Westmoreland, położonym na południowo-zachodnim krańcu wyspy, ponad 150 kilometrów na zachód od Kingston – stolicy Jamajki. Głównym udziałowcem elektrowni jest francuski producent zielonej energii NEOEN, a finansowanie projektu w wysokości 64 milionów dolarów zapewni m.in. francuski fundusz inwestycji rozwojowych PROPARCO.
Generalnym wykonawcą „Paradise Park” jest konsorcjum, w którego skład wchodzi Eiffage Energía, hiszpańska spółka zależna z Grupy Eiffage. Gotowa elektrownia zostanie oddana do użytku w pierwszej połowie 2019 roku. Poza budową, w ciągu najbliższych 20 lat Eiffage Energía będzie odpowiadała także za konserwację i serwis techniczny elektrowni.
Elektrownia fotowoltaiczna „Paradise Park” jest budowana w ramach realizacji Narodowej Polityki Energetycznej Jamajki na lata 2009-2030. Zgodnie z jej założeniami, udział energii ze źródeł odnawialnych w ogólnej produkcji energii elektrycznej na Jamajce ma wzrosnąć z 5% w 2008 roku do 20% w 2030 roku. W 2008 roku energia ze źródeł odnawialnych pochodziła z elektrowni wodnych i farm wiatrowych. Od 2008 roku na Jamajce powstał szereg mniejszych instalacji z panelami słonecznymi i jedna większa elektrownia o mocy 28 MWP, ale w chwili ukończenia „Paradise Park” będzie największą elektrownią fotowoltaiczną na wyspie.
W tym samym okresie udział energii generowanej z ropy naftowej ma zmniejszyć się z 95% w 2008 roku do 30% w 2030. Docelowo w 2030 roku tzw. miks energetyczny Jamajki zostanie mocno zdywersyfikowany i pojawi się w nim także energia wytwarzana z gazu ziemnego (42%) i pozostałych źródeł (8%).
Jest to już kolejny duży kontrakt Eiffage w segmencie energii odnawialnej. Dotychczas spółki z Grupy Eiffage wybudowały na całym świecie elektrownie słoneczne o łącznej mocy ponad 1,5 GW. Wśród nich są m.in.: największa fotowoltaiczna elektrownia w Europie „Constantin” o mocy 300 MWP w Cestas k/ Bordeaux w południowo-zachodniej Francji, oddana do użytku w 2015 roku; elektrownia „Quilapilún” o mocy 110 MWP w Chile, w pobliżu stolicy kraju – Santiago, jedna z największych elektrowni fotowoltaicznych w Ameryce Łacińskiej, oddana do użytku w 2017 roku; elektrownia „Ten Merina” o mocy 30 MWP w Senegalu, 120 km na północny wschód od stolicy kraju – Dakaru, oddana do użytku na początku 2018 roku; elektrownia o mocy 50 MWP w Toujounine, na przedmieściach stolicy Mauretanii – Nawakszut, oddana do użytku w 2018 roku.
W 2018 roku Eiffage ukończy również elektrownię „Huatacondo” o mocy 98 MWP budowaną obecnie na pustyni Atakama w Chile.
Fot. Elektrownia fotowoltaiczna w Cestas we Francji. Źródło: Eiffage