W lutym br. redakcja „Magazynu Fotowoltaika” uczestniczyła w wyjeździe prasowym zorganizowanym przez firmę Fronius. Była to niepowtarzalna okazja do obejrzenia linii produkcyjnych tego austriackiego producenta falowników, siedziby działu badań i rozwoju firmy oraz jednej z pierwszych w Europie stacji ładowania samochodów tzw. zielonym wodorem.
Fronius produkuje wysokiej jakości falowniki do instalacji fotowoltaicznych. Asortyment produktów uzupełniają rozwiązania w dziedzinie gromadzenia energii.
Zakład produkcyjny Fronius położony w miejscowości Sattled w Austrii jest imponujący. Wycieczka po fabryce o powierzchni 38 000 m2 umożliwiła zwiedzającym zapoznanie się z całym procesem produkcyjnym falowników, a także poznanie środowiska pracy u austriackiego producenta.
Fabryka przyjazna środowisku
Życie w firmie Fronius upływa zgodnie z zasadami zrównoważonego rozwoju. Korzystanie z energii odnawialnych oraz poszanowanie zasobów naturalnych są integralną częścią kultury pracy firmy Fronius. Austriackie przedsiębiorstwo samo stosuje promowaną przez siebie strategię zrównoważonego rozwoju.
Aby zagwarantować zrównoważony rozwój, firma Fronius podczas produkcji zwraca uwagę na to, aby utrzymywać zapotrzebowanie na energię i surowce na możliwie najniższym poziomie: np. przez zastosowanie maszyn o zoptymalizowanym zużyciu energii, odzyskiwanie energii, minimalizację ścinków blachy lub wykorzystywanie opakowań wielorazowego użytku.
We wszystkich siedzibach firmy Fronius przykłada się wagę do zasilania zgodnego z duchem zrównoważonego rozwoju przez korzystanie z odnawialnych źródeł energii. Energia fotowoltaiczna i geotermia, podobnie jak największa w Europie instalacja geotermalna i elektrownia opalana biomasą, są wzorcowymi przykładami zastosowania zasady zrównoważonego rozwój.
Na fasadzie budynku polskiej siedziby firmy Fronius w Gliwicach zainstalowano instalację BIPV o mocy 10 kWp, mającą za zadanie zasilić wszystkie odbiorniki w hallu budynku. Energia pozyskiwana z modułów zainstalowanych na fasadzie jest gromadzona w akumulatorach dzięki rozwiązaniu Fronius Energy Package i wykorzystywana w budynku w godzinach nocnych (…)
Pełna relacja ukaże się w numerze 1/2019 Magazynu Fotowoltaika