Bateria żelazowo-powietrzna

10 stycznia 2023
Bateria żelazowo-powietrzna

Form Energy (FE) to amerykańska firma zajmująca się technologią magazynowania energii. Opracowuje i wprowadza na rynek pionierską baterię żelazowo-powietrzną zdolną do magazynowania energii elektrycznej przez 100 godz. przy kosztach systemowych konkurencyjnych w stosunku do istniejących na rynku technologii. Według zapewnień firmy, wielodniowa bateria Form zreformuje światowy system energetyczny.

Aby sieć energetyczna zasilana odnawialnymi źródłami działała niezawodnie i niedrogo, potrzebne są nowe, opłacalne technologie, zdolne do magazynowania energii elektrycznej przez wiele dni. Dla realizacji tych celów firma Form Energy zoptymalizowala akumulator żelazowo-powietrzny do pracy w sieci. Aktywne komponenty opracowanego systemu akumulatorów żelazowo-powietrznych to jedne z najbezpieczniejszych, najtańszych i najbardziej rozpowszechnionych materiałów na świecie: tanie żelazo, woda i powietrze. Akumulatory żelazowo-powietrzne są najlepszym rozwiązaniem do zrównoważenia wielodniowej zmienności dostarczanej energii odnawialnej ze względu na ich wyjątkowo niski koszt, bezpieczeństwo, trwałość i globalną skalowalność.

Wielodniowe magazynowanie to droga do czystej energii, niezawodnej i bezpiecznej pracy sieci elektroenergetycznej. Pierwszy produkt komercyjny wykorzystujący technologię żelazo-powietrze firmy FE jest zoptymalizowany do magazynowania energii elektrycznej przez 100 godz. przy kosztach systemowych konkurencyjnych w stosunku do tradycyjnych technologii. Produkt ten stanowi pierwszy krok do pokonania największej przeszkody stojącej na drodze do głębokiej dekarbonizacji: udostępnienia energii odnawialnej zawsze i wszędzie tam, gdzie jest ona potrzebna, nawet podczas wielu dni ekstremalnych warunków pogodowych, przerw w zasilaniu z powodu awarii elektrowni lub okresów niskiego poziomu produkcji energii ze źródeł odnawialnych.

Modułowy, skalowalny, wielodniowy system przechowywania

Każdy pojedynczy moduł baterii ma mniej więcej rozmiar zestawu pralki i suszarki side-by-side i zawiera stos około 50 ogniw o wysokości jednego metra. Ogniwa zawierają elektrody żelazne i powietrzne, części baterii, które umożliwiają reakcje elektrochemiczne magazynowania i rozładowywania energii elektrycznej. Każde z tych ogniw jest wypełnione wodnym, niepalnym elektrolitem, takim jak elektrolit stosowany w bateriach AA.

Moduły bateryjne są zgrupowane w obudowach chroniących przed środowiskiem. Setki tych obudów są zgrupowane w modułowych blokach o mocy wielu megawatów. W zależności od wielkości systemu i zapotrzebowania, od dziesiątek do setek takich bloków energetycznych zostanie podłączonych do sieci elektroenergetycznej. Dla zachowania skali, w konfiguracji o najmniejszej gęstości, system o mocy 1 MWobejmuje pół akra ziemi. Konfiguracje o większej gęstości osiągnęłyby > 3 MW/akr. Systemy akumulatorów FM można instalować w dowolnym miejscu, nawet na obszarach miejskich, zaspokajając potrzeby energetyczne na skalę przemysłową. Akumulatory FM uzupełniają funkcję akumulatorów litowo-jonowych poszczególnych urządzeń, będąc generalnymi zasobnikami energii.

O Form Energy

Firma Form Energy została założona przez weteranów magazynowania energii, którzy połączyli siły w 2017 r. ze wspólną misją przekształcenia globalnego systemu energetycznego poprzez stworzenie nowej klasy tanich, wielodniowych systemów magazynowania energii.

Opr. M. Grabania
Źródło: © 2023 Form Energy                                                            Zaprenumeruj Magazyn Fotowoltaika