Certyfikat dla modułu dwufunkcyjnego

18 czerwca 2018
Certyfikat dla modułu dwufunkcyjnego

Yingli Green Energy Holding Company Ltd., jeden z wiodących światowych producentów paneli słonecznych, otrzymał certyfikat dla modułu PANDA BIFACIAL od TÜV Rheinland, czyniąc ten produkt pierwszym na świecie modułem dwufunkcyjnym certyfikowanym przez China General Certification Center (CGC), UL i TÜV Rheinland. Firma Yingli otrzymała odpowiednio dla modułu PANDA BIFACIAL certyfikat CGC Top Runner Program pod koniec 2016 roku oraz certyfikat UL na początku maja 2018 roku.

Moduł PANDA BIFACIAL integruje najnowocześniejszą technologię firmy opartą na monokrystalicznych ogniwach słonecznych typu n, które mogą wytwarzać energię nie tylko od strony przedniej, lecz także od strony tylnej, wykorzystując światło odbite z otoczenia. W związku z tym moce obliczeniowe modułu PANDA BIFACIAL można znacznie zwiększyć w porównaniu z tradycyjnym modułem PV, który generuje prąd, wykorzystując jedynie przednią stronę panelu. Przykładowo moduł fotowoltaiczny PANDA BIFACIAL zbudowany z 60 ogniw słonecznych charakteryzuje się standardową mocą wyjściową przedniej strony równą 285 W, jednak w testach UL i TÜV Rheinland jego zintegrowana moc wyjściowa może osiągnąć nawet 315 W, co stanowi przyrost mocy o około 11% w porównaniu ze standardową mocą wyjściową przedniej strony. Ponadto bardziej rygorystyczny test trwałości w zakresie eliminowania gorących punktów, tzw. hot spotów, oraz test na ograniczenie przeciążenia prądem wskazują również na stabilny wzrost mocy modułu PANDA BIFACIAL.

Według najnowszych statystyk, miesięczna energia elektryczna wygenerowana przez elektrownię fotowoltaiczną Top Runner w Datong w prowincji Shanxi (Chiny) o mocy 50 MW wykorzystująca moduły PANDA BIFACIAL firmy Yingli, jest aż o 19,02% wyższa od energii elektrycznej wytworzonej przez położoną w pobliżu wspomnianej elektrowni instalację fotowoltaiczną o tej samej mocy wykorzystującą tradycyjne moduły polikrystaliczne. Ponadto moduł PANDA BIFACIAL charakteryzuje się dużą wytrzymałością i odpornością na degradację indukowanym napięciem (ang. Potential Induced Degradation – PID) i dobrze pracuje w szczególnie trudnych warunkach otoczenia, takich jak wysoka temperatura, wilgotność, mgła solna i piasek. Przy maksymalnym napięciu systemowym 1500 V moduł PANDA BIFACIAL może zwiększyć wydajność systemu i obniżyć koszty instalacji PV.

Zaprenumeruj Magazyn Fotowoltaika