Czarny moduł fotowoltaiczny

27 lutego 2018
Czarny moduł fotowoltaiczny

Panasonic Eco Solutions Europe przedstawił swoją najświeższą innowację produktową – HIT®. Moduł fotowoltaiczny zarówno w wersji 325 Wp, jak i 320 Wp ma jednolity, ciemny wygląd. Panel o sprawności 19,4 proc. (dla wersji 325 Wp) doskonale pasuje do większości dachów domów mieszkalnych.

Moduły fotowoltaiczne HIT® KURO zostały zaprojektowane, by oferować optymalną sprawność i stylową estetykę. Całkowicie czarne są nie tylko ogniwa fotowoltaiczne i tylna strona modułu, lecz także rama modułu.

Srawność modułu wynosi 19,4 proc. (325 Wp), co stawia go na najwyższym poziomie sprawności wśród całkowicie czarnych modułów fotowoltaicznych na rynku. Szkło antyrefleksyjne pomaga zwiększyć absorpcję energii słonecznej, ponieważ górne i dolne srebrne połączenia zostały zastąpione czarnymi stykami. Aby utrata sprawności modułu była jak najmniejsza, tylna strona panelu została wzmocniona dodatkową warstwą czarnej folii Tedlar, co w porównaniu z białą tylną stroną panelu fotowoltaicznego zmniejsza ryzyko mikropęknięcia ogniw PV.

Moduły HIT® KURO charakteryzuje niska wartość współczynnika temperaturowego mocy wynosząca -0,258 proc./°C. Nawet w wysokich temperaturach ogniwo słoneczne wykonane w technologii HIT® może utrzymać wyższą wydajność niż konwencjonalne krystaliczne krzemowe ogniwo słoneczne. Jest to szczególnie istotne w przypadku modułów całkowicie czarnych, w których absorpcja ciepła jest większa.

Rama modułu słonecznego HIT® KURO o grubości 40 mm to nowy standard w ofercie producenta. Dzięki takiej konstrukcji panel może wytrzymać obciążenie wiatrem i śniegiem wynoszące 5400 Pa i jest oficjalnie zatwierdzony do mocowania na krótkim boku. Rama nowej generacji posiada unikalne dla Panasonic narożniki odprowadzające wodę na poziomie szkła, co zapewnia lepsze samooczyszczanie modułu i lepszą długoterminową wydajność dzięki zminimalizowanemu zabrudzeniu i gromadzeniu się kurzu.

Ogniwo słoneczne HIT® wykonane jest z cienkiej monokrystalicznej płytki krzemowej otoczonej ultracienkimi amorficznymi warstwami krzemu. Oprócz wysokiej sprawności moduły HIT® są również znane ze swojej niezrównanej niezawodności. Panasonic z dumą podaje, że na prawie 4 mln wyprodukowanych dla Europy modułów słonecznych (stan na czerwiec 2017 r.) wskaźnik awaryjności wynosi zaledwie 0,0037 proc.

Zaprenumeruj Magazyn Fotowoltaika