Czysta energia w gminie Busko-Zdrój

5 września 2017
Czysta energia w gminie Busko-Zdrój

Technologie ABB odgrywają kluczową rolę w systemach fotowoltaicznych (PV) o łącznej mocy ponad 700 kWp, które służą do wytwarzania czystej energii w 32 obiektach użyteczności publicznej gmin: Busko-Zdrój, Wiślica, Pińczów, Nowy Korczyn, Stopnica i Sędziszów oraz powiatu buskiego.

Tylko na terenie gminy Busko-Zdrój dla obiektów gminnych i powiatowych wykonano w sumie 17 instalacji fotowoltaicznych o łącznej mocy 324,36 kWp. Dla gmin uzdrowiskowych jakość powietrza i dbałość o środowisko naturalne są jednymi z najważniejszych czynników wpływających na atrakcyjność turystyczną. Dzięki inwestycji w rozproszone instalacje PV miejscowości w regionie mogą wysłać jasny komunikat do potencjalnych gości, że stają się jeszcze bardziej ekologiczne.

Wykorzystanie możliwości systemów PV nie byłoby możliwe bez inwerterów fotowoltaicznych wyprodukowanych przez ABB. To serce całej instalacji. Inwertery umożliwiają zmianę prądu stałego na prąd przemienny, kontrolują produkcję energii elektrycznej i jej przesył, dostosowując ilość wytwarzanej energii elektrycznej do realnych potrzeb odbiorcy.

ABB dostarczyła jedno- i trójfazowe inwertery szeregowe o mocy od 2 kW do 30 kW, a także technologię blokowania przesyłu nadwyżki energii do sieci. Takie rozwiązanie ma ogromne znaczenie dla jednostek użyteczności publicznej, które wyposażono we wspomniane instalacje, m.in. szkół, przedszkoli, zakładów opieki zdrowotnej, ośrodków sportu oraz oczyszczalni ścieków. Obiekty te w wyniku ograniczeń prawnych nie mogą oddawać ani odsprzedawać nadwyżki energii.

Dodatkowo inwertery zostały wyposażone w karty monitorujące VSN300 Wifi Logger Card, pozwalające na zdalną kontrolę ilości wygenerowanej energii. Są one połączone z systemem Aurora Vision, który monitoruje pracę wszystkich inwerterów w czasie rzeczywistym, co znacznie usprawnia serwisowanie całej instalacji i zwiększa jej bezpieczeństwo – powiedział Rafał Krakowski, kierownik ds. rozwoju biznesu odnawialnych źródeł energii w ABB.

Inwestycja, która została zrealizowana w I kwartale 2017 r. w ramach Szwajcarsko-Polskiego Programu Współpracy, przyniesie nie tylko korzyści związane z ochroną środowiska, lecz także oszczędności. Energia fotowoltaiczna w zależności od nasłonecznienia może zaspokajać całość zapotrzebowania jednostek użyteczności publicznej lub wspierać konwencjonalne źródła, ograniczając emisję dwutlenku węgla do atmosfery.

ABB posiada ponad 40-letnie doświadczenie w zakresie technologii falowników i przekształtników mocy.

www.abb.pl