W ostatnich latach obserwujemy niezwykle dynamiczny rozwój fotowoltaiki (PV), która – jak się oczekuje – wniesie istotny wkład w realizację europejskich i światowych celów w zakresie łagodzenia zmian klimatu. Jest to technologia odnawialnych źródeł energii (OZE) o największym potencjale obniżenia kosztów i zwiększenia wydajności, z możliwością eksploatacji praktycznie nieograniczonych niczym zasobów. Aby zapewnić jakość, niezawodność i zrównoważony rozwój produktów, a także przejrzyste warunki rynkowe, szybkiemu rozwojowi technicznemu fotowoltaiki muszą towarzyszyć normy opracowane i przyjęte na szczeblu międzynarodowym.
Jednymi ze wskaźników świadczących o dojrzałości i mocnej pozycji rynkowej określonej branży są liczba i zakres wspierających ją, a wynikających z zapotrzebowania, dokumentów normatywnych. Celem niniejszego opracowania jest pokazanie, że tak właśnie jest w przypadku fotowoltaiki. Świadczy o tym ogromna liczba zestawionych w tym opracowaniu dokumentów normatywnych pokrywających nie tylko zagadnienia bezpośrednio związane z branżą fotowoltaiczną, lecz także obejmujące wiedzę z takich dziedzin, jak: elektronika, elektryka, elektrotechnika, metrologia, chemia, elektrochemia, materiałoznawstwo, mechanika, optyka, budownictwo, meteorologia, klimatologia, ochrona środowiska, a wreszcie informatyka. Wiele z tych dokumentów tu już kolejne, ciągle dopracowywane i aktualizowane wydania. Tytuły norm zostały zebrane– choć z pewnością nie wszystkie – w wersji oryginalnej (anglojęzycznej) oraz w polskim tłumaczeniu, i pogrupowane tematycznie w 25 tabelach.
Zdecydowana większość z nich została opatrzona krótkim opisem, który często jest własnym tłumaczeniem zakresu normy przez autora i nie ma charakteru formalnego. Jeżeli norma została przyjęta przez PKN jako norma polska, zaznaczone jest to przy jej sygnaturze oznaczeniem PN-EN.
Autor opracowania:
dr inż. Tadeusz Żdanowicz
jest członkiem Polskiego Towarzystwa Fotowoltaicznego, a także Przewodniczącym Komitetu Technicznego KT 54 (Chemiczne Źródła Prądu) w Polskim Komitecie Normalizacyjnym. KT 54 jest odpowiedzialny za wdrażanie na rynek krajowy norm IEC z zakresu fotowoltaiki.
Prenumeratorzy Magazynu Fotowoltaika otrzymują dodatek „Dokumenty normatywne w fotowoltaice” bezpłanie, razem z wydaniem 4/2020.