Dostępność złączy MC3 do instalacji fotowoltaicznych

6 września 2018
Dostępność złączy MC3 do instalacji fotowoltaicznych

Ostatnio pojawiły się na rynku używane elementy systemów fotowoltaicznych wyposażone w złącza starej generacji – MC3. Obecność takich złączy (szczególnie w falownikach) powoduje najczęściej konieczność dostosowania się do aktualnie obowiązującego standardu – MC4.

Można to zrobić za pomocą przewodów – adapterów (tzw. przejściówek) posiadających z jednej strony złącza MC3, a z drugiej MC4. Głównym problemem montażu takich przewodów jest dostęp do odpowiednich narzędzi, czyli praski (zaciskarki) dostosowanej do tulejek oraz narzędzia PV-RWZ3 z wrzecionem PV-KO3 I+II do naciągania gumowej izolacji.

Narzędzie PV-RWZ3 jest prawie nieosiągalne, ponieważ firma STAUBLI EC (dawniej Multi-Contact) zakończyła produkcję złączy MC3 i narzędzi do ich montażu. Semicon ma w swoim magazynie dużą liczbę złączy MC3 (do przewodu 4 mm²) oraz wszystkie niezbędne narzędzia, co powoduje, że może wykonać takie przewody, dostosowując się do wymagań klienta co do długości przewodów oraz rodzaju złączy po drugiej stronie przejściówki.

Firma Semicon jako oficjalny, wyłączny dystrybutor w Polsce firmy STAUBLI EC oferuje montaż jedynie oryginalnych złączy MC3 i MC4.