Ekologiczny krzem monokrystaliczny z Norwegii

18 sierpnia 2022
Ekologiczny krzem monokrystaliczny z Norwegii

Firma Norwegian Crystals AS (NCR) ma siedzibę w Glomfjord w północnej Norwegii, regionie z dostępem do czystej energii wodnej oraz wykwalifikowaną siłą roboczą o bogatej tradycji zakorzenionej w branży solarnej. W mieście tym od 25 lat produkuje się krzem monokrystaliczny. Norwegian Crystals AS specjalizuje się w produkcji wysokiej jakości produktów z krzemu monokrystalicznego, takich jak wlewki, cegły (bloki – sztabki obciętych wlewków do wymiaru wafla) oraz wafli.

Produkty o bardzo niskim śladzie węglowym

Wyjątkowa lokalizacja i natura pozwalają firmie Norwegian Crystals AS wykorzystywać odnawialną energię elektryczną pochodzącą z hydroelektrowni do produkcji elementów krzemowych dla fotowoltaiki. Jest to krzem o ultraniskim śladzie węglowym, a produkty firmy są opatrzone znakami towarowymi ULCF-SiTM. Wymagania dotyczące niskiego śladu węglowego stają się normą przy przy obrocie towarowym na całym świecie. Rosnący popyt na „czyste produkty” oraz rosnące zainteresowanie branży na krzem o niskim śladzie węglowym są impulsem do znacznego przyspieszenia rozwoju firmy.

Czysta energia elektryczna używana przez NCR

Energia elektryczna w Norwegii ma najniższą emisyjność i jedną z najniższych cen energii w Europie. Jest to idealne miejsce do ekologicznej produkcji wysokiej jakości wyrobów z krzemu monokrystalicznego ULCF-Si™. W pełni zasilany energią pochodzącą z elektrowni wodnych proces produkcji, w połączeniu z dostępem do naturalnej, technologicznej wody chłodzącej, zapewnia krzemowi fotowoltaicznemu z norweskiej firmy ultra niski ślad węglowy.

Europejski krzem

Budowa odpornego na zakłócenia łańcucha dostaw elementów krzemowych dla producentów modułów fotowoltaicznych w Europie stała się ważnym kryterium przy wyborze dostawców. To kolejna mocna strona firmy Norwegian Crystals AS. Dzięki polikrzemowi używanemu do produkcji wafli pochodzenia europejskiego wzmacnia się odporność łańcuchów dostaw. Meyer Burger, producent ogniw i modułów heterozłączowych poinformował, że wyprodukowane w Europie płytki krzemowe dzięki nowej umowie na dostawę z Norwegian Crystals, zapewnią odporny łańcuch dostaw umożliwiający ciągłość produkcji urządzeń PV.

Produkcja wlewków krzemowych

Metoda produkcji zwana metodą Czochralskiego polega na topieniu krzemu o wysokiej czystości w tyglu w temperaturze 1425℃ (2597℉). Aby sprostać zmieniającym się wymaganiom klientów, NCR produkuje nowy format o rozmiarze M6 – wafel o około 12% większej powierzchni i wydajności pozyskiwania energii w porównaniu z tradycyjnym M2. NCR rozpoczęło testową produkcję pierwszych sztabek domieszkowanych galem. Okazuje się, że domieszkowanie galem wydłuża żywotność i stabilność ogniwa słonecznego.

Od wlewków po cegły i wafle

W bardzo precyzyjnym procesie, cylindryczne wlewki krzemowe są cięte na cegły. Cegły te są przetwarzane (cięte) przez partnerów w celu uzyskania płytek krzemowych (wafli). Grubość wafla odpowiada mniej więcej grubości 2 kartek papieru. Opracowując wlewki z krzemu monokrystalicznego o bardzo niskiej zawartości węgla (ULCF-Si™), NCR realizuje projektowanie z myślą o obiegu zamkniętym. Polega to na wprowadzeniu wysokowydajnych systemów kontroli energii, ponownym wykorzystanie ciepłej wody w lokalnej hodowli ryb oraz ponownym wykorzystaniu odpadów z produkcji wlewków. Zastosowanie materiałów o niższej zawartości węgla w modułach PV może zmniejszyć ślad węglowy systemów słonecznych nawet o 50 %.

Źródło: Norwegian Crystals AS

Zaprenumeruj Magazyn Fotowoltaika