Elektrownia fotowoltaiczna produkuje prąd na potrzeby fabryki papierosów

2 kwietnia 2025
Elektrownia fotowoltaiczna produkuje prąd na potrzeby fabryki papierosów

1 kwietnia br. Japan Tobacco International (JTI) uruchomiło pierwszą własną farmę fotowoltaiczną w Polsce. Nowa inwestycja o wartości ponad 40 mln zł, dostarczy energię ze źródeł odnawialnych do kompleksu fabrycznego firmy w Starym Gostkowie. Jest to jedna z największych tego typu instalacji w województwie łódzkim.

Od 2007 roku JTI konsekwentnie rozwija swoje największe na świecie centrum produkcyjne  w Starym Gostkowie (woj. łódzkie), inwestując tutaj ponad 1,3 miliarda dolarów. Najnowsza realizacja – farma fotowoltaiczna o powierzchni blisko 16 hektarów – będzie pokrywać ponad 20 proc. zapotrzebowania na energię elektryczną czterech polskich fabryk JTI.

Farma fotowoltaiczna, którą dzisiaj uruchamiamy, nie tylko odzwierciedla dążenie JTI do realizacji naszych celów w zakresie zrównoważonego rozwoju, ale także nasze zaangażowanie w polską gospodarkę. Wspiera ona również nasz cel, którym jest osiągnięcie 100 proc. energii elektrycznej ze źródeł odnawialnych do 2040 roku. – mówi Vassilis Vovos, wiceprezes wykonawczy i dyrektor finansowy JTI.

Oficjalne uruchomienie elektrowni fotowoltaicznej zasilającej wewnętrzną sieć energetyczną fabryki JTI

Nowa instalacja składa się z blisko 25 tys. modułów fotowoltaicznych o łącznej mocy szczytowej 14 MWp, 36 falowników, czterech stacji transformatorowych i ok  10 km kabli ułożonych w ziemi.

Wyprodukowana energia wpłynie na zmniejszenie zużycia energii z sieci o ponad 14 GWh rocznie – ilość ta wystarczyłaby do zasilenia ok. 2,5 tys. gospodarstw domowych. Pozwoli to na redukcję emisji CO₂ o prawie 10 tysięcy ton rocznie.

Za realizację inwestycji, która powstała w ciągu zaledwie jednego roku odpowiadała firma EDP Energia.

Nasz kompleks fabryk w Polsce to nie tylko największe centrum produkcyjne JTI na świecie, ale także symbol nowoczesności i zaawansowanych technologii. Od lat inwestujemy w rozwój   w Polsce, a dziś stawiamy kolejny krok w kierunku w pełni zrównoważonej produkcji – podkreśla Philip Livingston, starszy wiceprezes ds. globalnego łańcucha dostaw JTI.

Zakład JTI w Starym Gostkowie obejmuje cztery fabryki wyrobów tytoniowych wyposażone w nowoczesne technologie, takie jak laserowe skanery, autonomiczne wózki widłowe i zaawansowane systemy zarządzania magazynem.

Goście uczestniczący w uroczystości mieli możliwość zwiedzenia fabryki JTI.

Wysokowydajne linie produkcyjne wymagają stabilnego, efektywnego i ekologicznego źródła energii. Dzięki nowej farmie fotowoltaicznej, JTI znacząco ograniczy ślad węglowy swojej działalności, przyczyniając się do rozwoju zrównoważonego przemysłu w Polsce.