Enea wykorzysta cable pooling

3 listopada 2023
Enea wykorzysta cable pooling

Należąca do Grupy Enea, spółka Enea Nowa Energia rozpoczęła prace przy budowie farmy fotowoltaicznej Dygowo I. Podpisano także umowę na wykonanie farmy fotowoltaicznej Jastrowie II. Instalacje powiększą moc zainstalowaną w PV o kolejne 16 MW. To kolejne w ostatnich tygodniach projekty Grupy Enea z zakresu rozbudowy potencjału wytwarzania energii z odnawialnych źródeł.

Obecnie, w ramach spółek Grupy, Enea posiada projekty z określonymi warunkami przyłączenia na ok. 525 MW. Z kolei w 2024 r. planuje dysponować projektami na ok. 800 MW z wydanymi pozwoleniami na budowę.

PV Dygowo I o mocy 8 MW składać się będzie z ok. 12 tys. tzw. bifacjalnych paneli fotowoltaicznych (absorbujących światło z dwóch stron, zarówno z przodu jaki z tyłu przy ułożeniu wertykalnym). Każdy z paneli będzie dysponował mocą 655 Wp, a na farmie będzie zainstalowanych 21 falowników o mocy 350 kW wraz z dwoma kontenerowymi stacjami transformatorowymi. Wybudowana na modułowej konstrukcji wsporczej farma ma wytwarzać rocznie ok. 8 GWh energii elektrycznej.

Farma Fotowoltaiczna Dygowo I będzie zlokalizowana w pobliżu Farmy Wiatrowej Bardy, która również należy do Grupy Enea. Instalacje będą posiadały ten sam punkt przyłączenia, dzięki czemu powstanie tzw. hybrydowa instalacja OZE, która efektywniej wykorzysta moce przyłączeniowe dzięki tzw.  cable poolingowi. Planowany termin ukończenia inwestycji to II kwartał 2024 r.

 

 

Enea Nowa Energia podpisała również umowę na realizację kolejnej inwestycji – Farmy Fotowoltaicznej Jastrowie II. Farma o mocy 8 MW zlokalizowana będzie na terenie gminy Jastrowie, nieopodal istniejącej już farmy PV Enei o nazwie Jastrowie I. Instalacja składała się będzie z ok. 12 tys. paneli, każdy o mocy 670 Wp oraz 30 falowników o mocy 250 kW wraz z dwiema kontenerowymi stacjami transformatorowymi. Instalacja rozpocznie pracę w 2024 r. Inwestycja ta realizowana jest w ramach Grupy Enea, a generalnym wykonawcą inwestycji jest Enea Serwis.

Źródło: Enea

Zaprenumeruj Magazyn Fotowoltaika