Fabryka kabli zasilana energią słoneczną

26 września 2017
Fabryka kabli zasilana energią słoneczną

Firma Nexans zainaugurowała budowę nowej instalacji fotowoltaicznej o mocy 600 kWp w fabryce kabli Liban Cable Naher Ibrahim położonej na północ od Bejrutu w Libanie. Projekt współfinansowany zarówno przez firmę Liban Cables, jak i Globalny Fundusz Ochrony Środowiska (GEF – Global Environmental Facility), umożliwi fabryce Liban Cables redukcję emisji gazów cieplarnianych o 750 t rocznie, zastępując energią słoneczną jeden z dotychczas używanych generatorów Diesla.

W celu rozwiązania problemu niedoboru dostaw energii elektrycznej, większość firm w Libanie funkcjonuje dzięki zastosowaniu własnych generatorów prądu z silnikiem diesla. Jednak przy około 300 dniach słonecznych w ciągu roku i ponad 8–9 godz. dziennego nasłonecznienia, jakie występuje w Libanie, energia słoneczna stanowi czystą alternatywę, która może zmniejszyć zapotrzebowanie na olej napędowy i obniżyć rachunki za energię elektryczną w skali kraju.

Aż 1900 paneli fotowoltaicznych zainstalowanych w fabryce Liban Cables i podłączonych do systemu z rozwiązaniami Nexans wygeneruje ponad 938 MWh energii elektrycznej rocznie. Odnawialna energia pokryje ponad 8% zapotrzebowania firmy na energię elektryczną potrzebną do produkcji wielu rodzajów kabli dla budownictwa, przemysłu i infrastruktury.

Fabryka Liban Cables jest jednym z największych projektów wykorzystujących energię odnawialną, który zostanie zrealizowany w ramach projektu „Małe zdecentralizowane wytwarzanie energii ze źródeł odnawialnych” (DREG). Projekt DREG pokryje część kosztów systemu fotowoltaicznego dzięki dotacji ze strony Globalnego Funduszu Ochrony Środowiska, a pozostały koszt zostanie sfinansowany przez Krajowy Program Działań na rzecz Racjonalizacji Zużycia Energii i Energii Odnawialnej (NEEREA) utworzony przez Centralny Bank Libanu. NEEREA jest mechanizmem finansowania na rzecz środowiska, wspierającym projekty dotyczące efektywności energetycznej i energii ze źródeł odnawialnych mające zastosowanie w budownictwie mieszkaniowym, przemyśle oraz rozwiązaniach komercyjnych i non profit.

 

Zaprenumeruj Magazyn Fotowoltaika