Czołowi międzynarodowi eksperci z dziedziny fotowoltaiki z Global Alliance for Solar Energy Research Institutes stworzyli raport opisujący fundamenty przyszłych zmian w globalnym sektorze energetycznym.
Znaczna redukcja kosztów i szybki wzrost mocy produkcyjnych sprawiają, że fotowoltaika jest obecnie jedną z najbardziej atrakcyjnych technologii wykorzystywanych na świecie. W przyszłości nie tylko sektor energii elektrycznej, ale także transport, ogrzewanie, przemysł i procesy chemiczne będą zasilane głównie słoneczną energią elektryczną, ponieważ jest to już najtańsza forma wytwarzania energii elektrycznej w wielu miejscach na świecie. Szanse i wyzwania tkwią zarówno na poziomie systemu energetycznego, jak i badań oraz przemysłu.
Zgodnie z wynikami raportu eksperckiego, wzrost branży fotowoltaicznej jest szybszy, niż oczekiwano. O ile do końca 2018 r. na całym świecie zainstalowano 500 GW mocy fotowoltaicznej, to przewiduje się zainstalowanie 10 TW mocy PV do 2030 r. i od 30 do 70 TW do 2050 r. Jak mówi dr Andreas Bett, dyrektor the Fraunhofer Institute for Solar Energy Systems ISE: – Ceny sprzedaży modułów PV spadły o więcej niż dwa rzędy wielkości na przestrzeni ostatnich 40 lat i do końca 2018 r. były poniżej 0,25 USD za wat. Doprowadziło to do dramatycznego spadku cen energii elektrycznej wytwarzanej w technologii fotowoltaicznej – w porównaniu z innymi formami wytwarzania – i w wielu częściach świata energia słoneczna jest całkowicie konkurencyjna pod względem kosztów.
Rosnący udział PV w całkowitej gospodarce energetycznej wiąże się ze zmianami w systemach wytwarzania i zasilania, a także w strategiach operacyjnych i na poziomie systemu PV, podsumowują autorzy.
Naukowcy zidentyfikowali pięć obszarów działalności, tj. integracja sieci i elektronika mocy, magazynowanie energii, współpraca branż, wykorzystanie fotowoltaiki do produkcji wodoru i metanu, badania i rozwoj oraz produkcja. Zdaniem ekspertów rozwój ww. dziedzin znacząco wpłynie na utrzymanie tendencji wzrostowej wykorzystania fotowoltaiki na świecie.
Źródło: Fraunhofer Institute for Solar Energy Systems
Fot. Elektrownia fotowoltaiczna w Cestas we Francji. Źródło: Eiffage