Fotowoltaika obniży koszty energii Szpitala Śląskiego

22 lutego 2019
Fotowoltaika obniży koszty energii Szpitala Śląskiego

Instalacja fotowoltaiczna w Szpitalu Śląskim w Cieszynie wytwarza energię elektryczną na potrzeby szpitala. System składa się z 457 szt. modułów zbudowanych z krzemu monokrystalicznego o mocy 300 Wp każdy. Całkowita moc zainstalowana to 137,1 kWp. Instalacja została zlokalizowana na dachu i elewacji Pawilonu Diagnostyczno-Zabiegowego oraz elewacji Pawilonu Łóżkowego. Dodatkowo na dachu Pawilonu Diagnostyczno-Zabiegowego zainstalowano optymizery mocy, które mają za zadanie niwelować wpływ zacienienia pojedynczego modułu na cały łańcuch. Zainstalowano również falowniki, które umożliwiają współpracę całego systemu z siecią energetyczną.

Wytwarzana energia elektryczna jest w całości wykorzystywana na pokrycie bieżącego zapotrzebowania na energię elektryczną w ZZOZ w Cieszynie, szczególnie w okresie zwiększonego poboru związanego np. z działaniem urządzeń klimatyzacyjnych.

Łączna wartość inwestycji wyniosła 733 093,83 zł, dofinansowanie do projektu w ramach konkursu ze środków unijnych to kwota 617 794,45 zł, wkład własny zapewnił Powiat Cieszyński.

Wykorzystanie potencjału energetycznego Słońca ma ogromne znaczenie dla środowiska i generuje oszczędności na rachunkach za energię elektryczną. Inwestycja ma przede wszystkim ogromne znaczenie ekologiczne – podkreśla zalety projektu Czesław Płygawko, dyrektor Szpitala Śląskiego w Cieszynie.

Instalacja fotowoltaiczna to przede wszystkim zwiększenie poziomu produkcji energii ze źródeł odnawialnych. Całkowity roczny uzysk energii elektrycznej szacuje się na poziomie 107,9 MWh. Przy optymalnych warunkach pogodowych pozwoli to zaoszczędzić ok. 50 000 zł rocznie.

Zaprenumeruj Magazyn Fotowoltaika