Francuski tandem perowskitowo-krzemowy

2 grudnia 2022
Francuski tandem perowskitowo-krzemowy

Alzacki producent Voltec Solar i Institut Photovoltaïque d’Île-de-France (IPVF), kluczowi gracze we francuskim przemyśle fotowoltaicznym, połączyli siły, aby stworzyć nowy przemysł fotowoltaiczny. Projekt „France PV Industrie” ma na celu zbudowanie gigafabryki modułów fotowoltaicznych w oparciu o nową technologię, z podwójnym celem: lokalną produkcją bardziej wydajnych modułów słonecznych i stworzeniem zrównoważonego przemysłu, opartego na szybko rozwijającym się rynku i przełomowej technologii.

W ramach planu inwestycyjnego „Francja 2030” rząd potwierdził chęć wspierania ambitnych projektów, które przyczynią się do zwiększenia przemysłowych i technologicznych wpływów Francji. Dla Voltec Solar i IPVF fotowoltaika musi stać się jednym z głównych krajowych sektorów przemysłowych i taki jest cel projektu „France PV Industrie”. W obliczu globalnej konkurencji oraz problemów zużycia zasobów naturalnych i obiegu zamkniętego, Voltec Solar i Institut Photovoltaïque d’Île-de-France proponują wdrożenie przełomowej technologii: 4T Perovskite/Silicon Tandem. – To rewolucja technologiczna, która nie tylko pozwala nam osiągnąć 30-procentową sprawność na poziomie modułu fotowoltaicznego w porównaniu z najlepszą sprawnością osiąganą obecnie przez tradycyjne technologie, lecz także zmniejsza zużycie energii i materiałów niezbędnych do produkcji oraz wykorzystuje materiały pochodzące z recyklingu – mówi Roch Drozdowski-Strehl, dyrektor zarządzający IPVF.

W wyniku ponad ośmiu lat pracy i badań ta innowacyjna technologia osiągnęła obecnie wystarczający poziom dojrzałości, aby rozpocząć industrializację na dużą skalę, a pierwsze produkty zostaną wprowadzone na rynek już w 2025 r. Moc produkcyjna ma wynieść 5 GW do 2030 r. – Technologia tandemowa będzie dominującą technologią fotowoltaiczną następnej dekady. Prawdopodobnie wstrząśnie sytuacją konkurencyjną. Francja wyprzedzi obecną konkurencję, pod warunkiem że wdrożenie przemysłowe będzie ambitne. To jeden z warunków sukcesu w fotowoltaice – mówi Lucas Weiss, dyrektor zarządzający Voltec Solar.

Na bazie współpracy między naukowcami a przemysłem projekt „France PV Industrie” powstał, aby sprostać wyzwaniom reindustrializacji i transformacji energetycznej. – To emblematyczny projekt dla naszego kraju, mający na celu zapewnienie tworzenia miejsc pracy i lokalnej wartości, w pozytywnej dynamice, którą podzielamy – podsumowali wspólnie Lucas Weiss i Roch Drozdowski-Strehl.

Voltec Solar

Założona w 2009 r. firma Voltec Solar jest wiodącym francuskim producentem fotowoltaiki, którego moc produkcyjna zostanie zwiększona do 500 MW do 2023 r. Zaangażowana w podejście do ekoprojektowania, zatrudniająca 120 osób firma projektuje i produkuje zrównoważone moduły fotowoltaiczne o niskim wpływie na środowisko i wysokiej wydajności.

IPVF

Utworzony w 2014 r. IPVF to Instytut Transformacji Energetycznej zbudowany wokół liderów przemysłu, badań publicznych i producentów sprzętu. Z siedzibą na płaskowyżu Saclay, IPVF skupia 150 badaczy i platformę technologiczną obejmującą około 100 zakładów produkujących i charakteryzujących ogniwa fotowoltaiczne.

Źródło: IPVF   Zdjęcie: TaiyangNews                                              Zaprenumeruj Magazyn Fotowoltaika