Huawei Startup Challenge 4: ogłoszono półfinałową dwudziestkę

15 lutego 2024
Huawei Startup Challenge 4: ogłoszono półfinałową dwudziestkę

Nowe technologie mogą mieć praktyczne zastosowanie w rozwiązywaniu problemów związanych z energooszczędnością. Potwierdzają to pomysły startupów, które zgłosiły się do czwartej edycji Huawei Startup Challenge. Do półfinału konkursu Kapituła wybrała 20 projektów o wyróżniającym się potencjale.

Celem wspólnej inicjatywy Huawei i Startup Academy jest wyłonienie innowacyjnych polskich startupów, które działają na rzecz zrównoważonego rozwoju świata. Kapituła, w której znalazły się przedstawicielki i przedstawiciele świata nauki, biznesu i administracji publicznej, nominowała 20 najbardziej nowatorskich projektów, które przeszły do półfinału konkursu. Wybrane firmy to: Solhotair, WindTAK Sp. z o.o., Instytut Optymalizacji Technologii sp. z o.o., mTAP Smart City, Appartme, Nanosci, Kuuler Sp. z o.o., ScanTheSun, VivaDrive, EcoReg, Atmesys, Regenario, Ultrahinge Sp. z o.o., Solwena Sp. z o.o., W2H2 Spółka z o.o., Rinno Power, Sunproject Sp. z o.o., ALVA Technologies, Get Vision, POLSKI BIOGAZ SP. Z O.O.

Jak co roku, dużą rolę wśród zgłoszonych do konkursu startupów odgrywają te, których technologie oparte są na sztucznej inteligencji i uczeniu maszynowym. Część ze zgłoszonych rozwiązań tego rodzaju służy do automatyzacji procesów, takich jak tworzenie raportów inspekcji obiektów technicznych funkcjonujących w obszarze zielonej energii (np. instalacji fotowoltaicznych), czy cyfryzacji procesów z wykorzystaniem zaawansowanych rozwiązaniach monitoringu i kontroli środowiska. Sztuczna inteligencja służy również uczestnikom do szacowania zasobów odnawialnej energii (nasłonecznienie, charakterystyka wietrzności) czy systemowego zarządzania energią w obiektach.

Dla osób zainteresowanych rozwojem już istniejących rozwiązań energetycznych, duże znaczenie miało zastosowanie nowych metod czy urządzeń z zakresu energii słonecznej, stanowiących ponad 16% zgłoszeń. W tym segmencie pojawiły się takie propozycje jak składane solarne kolektory powietrzne. Zwracano również uwagę na fotowoltaikę – wśród zgłoszeń znalazło się między innymi narzędzie do projektowania regeneratywnych systemów agrofotowoltaicznych.

 

Zaprenumeruj Magazyn Fotowoltaika