Hybrydowa elektrownia w formule cable pooling

29 września 2023
Hybrydowa elektrownia w formule cable pooling

Iberdrola zakończyła budowę pierwszej w Hiszpanii hybrydowej elektrowni w formule cable pooling, łączącej farmę wiatrową z farmą fotowoltaiczną. Instalacja, która powstała w regionie Castilla y León, w prowincji Burgos, jest aktualnie w procesie uruchamiania.

 

 

Nowo wybudowana instalacja fotowoltaiczna o mocy 74 MW, składająca się z ponad 120 000 modułów fotowoltaicznych, zlokalizowana jest w gminach Revilla Vallejera, Villamedianilla i Vallejera w prowincji Burgos. Dzięki jej budowie poddano hybrydyzacji istniejący kompleks elektrowni wiatrowych BaCa – Ballestas i Casetona o mocy 69 MW. Inwestycja została zrealizowana z wysokim wskaźnikiem local content, dzięki czemu wpłynęła pozytywnie na przedsiębiorczość i wzrost zatrudnienia w regionie Castilla y León. W rozwój projektu zaangażowano 360 specjalistów.

Na realizację projektu łączącego wykorzystanie energii wiatrowej i słonecznej w ramach jednego punktu przyłączenia, firma przeznaczyła ponad 40 milionów euro. Iberdrola planuje inwestycje w formule cable pooling w kolejnych latach w Hiszpanii, aby zoptymalizować swoje zasoby OZE i maksymalnie wykorzystać potencjał istniejących elektrowni.

Dzięki zastosowaniu dwóch technologii, których profil produkcji wzajemnie się uzupełnia, znacznie zmniejsza się zależność od zmieniających się warunków atmosferycznych i ograniczeń wynikających z chwilowego braku źródeł energii, takich jak wiatr lub światło słoneczne. Umożliwia to bardziej stabilną i wydajną produkcję.

Źródło: Ibedrola