Ile może zarobić przedstawiciel handlowy w branży PV?

12 lutego 2021
Ile może zarobić przedstawiciel handlowy w branży PV?

Przedstawiciel handlowy z doświadczeniem w branży OZE jest jednym z najbardziej poszukiwanych profili stanowisk w sektorze fotowoltaiki.

Rosnący dynamicznie rynek fotowoltaiki w Polsce wspomagany dotacjami państwowymi generuje duże zapotrzebowanie na przedstawicieli handlowych. Dostępny Talent Pool (pojęcie używane przez branżę HR w odniesieniu do puli dostępnych na rynku kandydatów o pożądanych przez firmę umiejętnościach) osób z doświadczeniem w branży OZE nie pokrywa obecnie zapotrzebowania rynku, dlatego najlepsi handlowcy mogą skutecznie negocjować swoje warunki zatrudnienia. Firmy coraz częściej sięgają po osoby z doświadczeniem w innych branżach, gwarantując im odpowiednie szkolenia handlowe i produktowe już od początku współpracy.

Według opracowanego raportu przez Talent Place, najczęstszym oferowanym modelem wynagrodzenia wśród liderów w branży jest model podstawa + premia na umowie o pracę lub umowie B2B. Najwyższe stawki zwykle dotyczą osób, które oprócz sprzedaży mają również obowiązki kierownicze. Brak podstawy występuje najpowszechniej wśród mikro i małych firm, które są na początkowym etapie rozwoju. Jednym z elementów ofert pracy, które firmy stosują, aby uatrakcyjnić brak podstawy jest brak górnego limitu zarobków plus dodatkowe bonusy za wyniki. Brak podstawy obecnie jednak znacząco utrudnia pozyskanie kandydatów do pracy.

Wynagrodzenie przedstawicieli handlowych w branży OZE. Źródło: Raport Talent Pool. Talent Place

Fot. Mariana Proença on Unsplash

 

Zaprenumeruj Magazyn Fotowoltaika