Instalacja hybrydowa na parkingu Parkuj i Jedź w Warszawie

13 grudnia 2018
Instalacja hybrydowa na parkingu Parkuj i Jedź w Warszawie

Warszawa od lat rozwija sieć parkingów Parkuj i Jedź, które mają zachęcić kierowców do skorzystania z komunikacji miejskiej. Aby zwiększyć efekt ekologiczny, nowe obiekty są wyposażane w energooszczędne oświetlenie LED zasilane m.in. dzięki wykorzystaniu odnawialnych źródeł energii. Na otwarty rok temu parking P+R przy stacji metra Młociny firma Soltec dostarczyła instalację fotowoltaiczną połączoną z magazynem energii.

Instalacja fotowoltaiczna o mocy 6,48 kWp składa się z 24 polikrystalicznych modułów Sunlink SL220-20P270 oraz falownika fotowoltaicznego Huawei SUN2000 8KTL. Nadwyżki energii są magazynowane w banku energii opartym na akumulatorach LiFeYPO4 o łącznej pojemności 25,6 kWh z systemem zarządzania akumulatorami (BMS). Magazyn obsługują trzy jednofazowe falowniki hybrydowe Victron Energy MultiPlus 24/3000/70 skonfigurowane do współpracy z instalacją trójfazową.

Budowa hybrydowych bateryjnych magazynów stanowi odpowiedź na problem niestabilności związanej z wytwarzaniem energii elektrycznej z OZE bezpośrednio zależnych od warunków atmosferycznych. Systemy rozbudowane o akumulatory mogą być lekiem na niedobory mocy lub przeciążenie sieci w razie nadprodukcji zarówno w skali mikro, jak i makro. Rozwój nowoczesnych magazynów energii jest niezbędny, aby zwiększać udział OZE w produkcji energii elektrycznej na szerszą skalę.

Z punktu widzenia przedsiębiorców inwestycja w magazyn energii pozwala na zasilanie awaryjne, zwiększenie stopnia autokonsumpcji energii wytwarzanej z OZE oraz zapobiega przekroczeniom mocy umownej, co wiąże się z wysokimi opłatami. Magazyny mogą również współpracować z generatorami spalinowymi z automatycznym startem.

Szeroki asortyment urządzeń i elastyczność konfiguracji rozwiązań pozwalają na zastosowanie magazynów energii zarówno w łodziach i camperach, domach prywatnych, jak i w przedsiębiorstwach, dostarczając moc nawet do 180 kVA. Planując inwestycję, warto korzystać z usług firm, które posiadają bogate doświadczenie z tego typu instalacjami i dobiorą optymalne rozwiązanie dopasowane do potrzeb klienta. Soltec jako integrator systemów hybrydowych i off-grid połączonych z fotowoltaiką zaprasza także do skorzystania z oferty szkoleń.

Więcej w numerze 4/2018 Magazynu Fotowoltaika. Zaprenumeruj