Inteligentna kombinacja fotowoltaiki i ciepła

1 czerwca 2023
Inteligentna kombinacja fotowoltaiki i ciepła

W ramach integracji sektorowej i skutecznej transformacji energetycznej firma KOSTAL nieustannie rozbudowuje sieć współpracy z renomowanymi partnerami.

Nowa współpraca partnerska firmy KOSTAL ze specjalistą w dziedzinie pomp ciepła szwedzką firmą NIBE umożliwia użytkownikom instalacji fotowoltaicznych skutecznie działające połączenie falowników i pomp ciepła.

Pompa ciepła to efektywny energetycznie system grzewczy, który wykorzystuje ciepło z otoczenia do ogrzewania budynku. Instalacja fotowoltaiczna stanowi przy tym doskonałe uzupełnienie, ponieważ duża część potrzebnej energii elektrycznej pochodzi z własnego dachu. Dzięki wykorzystaniu odnawialnych źródeł energii można znacznie obniżyć koszty eksploatacji pompy ciepła.
Niemiecki rząd przewiduje od 2024 r. roczny wzrost liczby instalowanych pomp ciepła o 500 000 sztuk. Dzięki wysokiej jakości produktów firmy KOSTAL i NIBE oferują właściwą odpowiedź na obserwowany trend.


Falownik hybrydowy PLENTICORE firmy KOSTAL i oferowaną przez firmę NIBE pompę ciepła serii S można łatwo połączyć w ramach sieci przewodowej lub bezprzewodowej, zapewniając ich bezproblemową komunikację. Oprogramowanie pompy ciepła komunikuje się z falownikiem hybrydowym przez standardowy port Modbus/TCP przy użyciu protokołu SunSpec.
W ramach tego porównywana jest dostępna moc instalacji fotowoltaicznej z mocą potrzebną pompie ciepła, aby optymalnie wykorzystać dostępną energię elektryczną.

Pompy ciepła NIBE serii S wyposażono w innowacyjną technologię, która pozwala uzyskać dużą wydajność i efektywność energetyczną. Korzystają one z tzw. techniki inwerterowej, która umożliwia automatyczne dostosowanie ich mocy zapotrzebowania budynku. Dzięki temu można zmaksymalizować efektywność pompy ciepła i zminimalizować zużycie energii. Poza tym pomp ciepła tej serii można używać zarówno do ogrzewania, jak i do chłodzenia budynku.

Pompy wyposażono także w szereg funkcji, które przyczyniają się do wydłużenia okresu użytkowania pompy ciepła i zoptymalizowania jej wydajności.

PLENTICORE plus jako falownik hybrydowy jest idealnym, wszechstronnym rozwiązaniem do wszystkich możliwych konfiguracji systemu i umożliwia łatwe połączenie z pompą ciepła NIBE. Jako naprawdę wszechstronny system, PLENTICORE plus pracujący samodzielnie ma moc od 3 do 10 kW, a w połączeniu z dwoma lub kilkoma urządzeniami może uzyskać większe moce. Zapewnia dynamiczną regulację, dzięki czemu dostarcza we właściwym czasie możliwie największą ilość wytworzonej samodzielnie energii elektrycznej.

Źródło: KOSTAL

Zaprenumeruj Magazyn Fotowoltaika