Intersolar AWARD 2021. Pionierskie technologie fotowoltaiczne nagrodzone

29 lipca 2021
Intersolar AWARD 2021. Pionierskie technologie fotowoltaiczne nagrodzone

Folia fotowoltaiczna (PV) Mylar UVHPET z zawartością materiałów pochodzących z recyklingu, modułowy system konstrukcji fotowoltaicznych MarcS oraz moduł bifacial wysokiej mocy Hi-MO5 do dużych parków słonecznych zostały uznane za jedne z najbardziej pionierskich produktów w branży fotowoltaicznej. Twórcy tych pomysłów – DuPont Teijin Films, Goldbeck Solar i LONGi Solar Technology – zostali uhonorowani nagrodą Intersolar AWARD 2021. Ceremonia wręczenia flagowej nagrody branży fotowoltaicznej odbyła się online w ramach The smarter E Industry Days od 21 lipca do 23.2021 r., podczas wręczania nagrody za innowacyjność ees AWARD i The smarter E AWARD. Wielu zwycięzców i finalistów zaprezentuje swoje innowacje podczas The smarter E Restart 2021 w Messe München w dniach 6-8 października.

Międzynarodowy panel ekspertów ocenił nominowanych do nagrody Intersolar AWARD i wybrał trzech  zwycięzców, którzy odebrali tę najwyższą w branży nagrodę za innowacyjność w uznaniu ich pionierskich technologii. Zwycięzcy otrzymali nagrody 21 lipca 2021 r. podczas ceremonii on-line, którą obejrzała na żywo międzynarodowa publiczność. Zapoznanie się z nagrodzonymi projektami i porozmawianie ze zwycięzcami i finalistami, będzie możliwe podczas Intersolar Europe Restart 2021 w ramach The smarter E Europe Restart 2021 w Messe München od 6 do 8 października.

Laureaci nagrody Intersolar AWARD 2021

DuPont Teijin Films: PV Backsheets with Recycled Content

DuPont Teijin Films jest producentem folii z politereftalanu etylenu (PET) i polinaftalanu etylenu (PEN), specjalizującym się w produktach i usługach dla wielu branż z dedykowanym marketingiem i działalnością produkcyjną na całym świecie. Firma stworzyła arkusze tylne modułów słonecznych wykonane w 33 procentach z materiałów pochodzących z recyklingu przy użyciu procesu, który przekształca materiały PET w jednostkę monomerową BHET poprzez glikolizę. Podkładki Mylar UVHPET mają niższy ślad węglowy niż inne podkładki, nie zawierają fluoru (w przeciwieństwie do niektórych innych produktów) i mogą w znacznym stopniu przyczynić się do recyklingu odpadów z tworzyw sztucznych, biorąc pod uwagę, że instalacjao mocy 1 mMW ponownie wykorzystuje ponad 16 000 butelek PET. System ma potencjał stworzenia zamkniętego procesu recyklingu modułów fotowoltaicznych, w którym zużyty materiał warstwy spodniej mógłby być odzyskiwany i ponownie przetwarzany.

Międzynarodowy panel ekspertów był pod wrażeniem przełomowego pomysłu stworzenia gospodarki o obiegu zamkniętym dla fotowoltaiki, promowania bardziej zrównoważonego rozwoju i poprawy oceny cyklu życia materiałów wykorzystywanych do wytwarzania energii słonecznej. W tym samym przedziale cenowym i wydajnościowym, co konwencjonalnie produkowane podkłady. Produkt ten ma pozytywny wpływ na społeczeństwo i środowisko.

Goldbeck Solar: system budowlany MarcS PV dla rolnictwa i nie tylko

Założona w 2001 roku z misją dostarczania czystych rozwiązań energetycznych firma Goldbeck Solar wdraża komercyjne systemy fotowoltaiczne w Niemczech i na całym świecie. Modułowy system łukowy MarcS do instalacji solarnych pozwala na dalsze wykorzystanie gruntu pod nim, na przykład do celów rolniczych. Moduły są połączone z podkonstrukcją, tworząc statyczne, dziewięciometrowe elementy w kształcie łuku. Segmenty te można przesuwać na szynach podkonstrukcji i ustawiać w kierunku wschodnim i zachodnim pod różnymi kątami. Dzięki niskim kosztom ta wysoce zróżnicowana technologia może być wykorzystywana do wytwarzania energii, rolnictwa i hodowli zwierząt gospodarskich, z ogromnym potencjałem skalowania.

Jury doceniło tę rewolucyjną koncepcję budowy wielozadaniowych struktur energii słonecznej o wydajności porównywalnej z systemami konwencjonalnymi. Opłacalność ze względu na niski nakład materiałowy, minimalnie inwazyjną konstrukcję, szybszą instalację i elastyczne zastosowanie systemu jako wodoodpornego pokrycia dachowego, które może również gromadzić i magazynować wodę, to inne godne wyróżnienia aspekty produktu.

Technologia LONGi Solar: imponująca moc nominalna i sprawność dzięki Hi-MO5

Firma LONGi Solar Technology z siedzibą w Chinach jest największym na świecie producentem płytek i modułów z krzemu monokrystalicznego, oferującym rozwiązania produktowe dla zdecentralizowanych i wolnostojących systemów fotowoltaicznych. Hi-MO5 to bifacjalny moduł dużej mocy do dużych parków słonecznych. Wykonany jest z wafli domieszkowanych galem w formacie 182 milimetrów w technologii PERC. Moduły z ogniwami ciętymi na pół, podwójną szybą i ramą mają 30-letnią gwarancję na moc.

Panel ekspertów był pod wrażeniem mocy nominalnej i sprawności odpowiednio 540 W i 21,1 proc. Zgodnie z ogólną tendencją w branży do produkcji wafli o większych rozmiarach, produkt ten łączy w sobie inne inteligentne funkcje, takie jak inteligentna logistyka i obsługa. Według jury technika połączeń wzajemnych i potencjał minimalizacji kosztów wraz z technologią inteligentnego lutowania, która oszczędza zasoby, stanowią krok rozwojowy w branży fotowoltaicznej.

Więcej informacji na temat nagród można znaleźć na stronach:

www.TheSmarterE-award.com
www.intersolar-award.com
www.ees-award.com

Fot: ©Solar Promotion GmbH