Intersolar AWARD 2022 – nominowane technologie

29 kwietnia 2022
Intersolar AWARD 2022 – nominowane technologie

Nagrody Intersolar AWARD zapewniają firmom z branży fotowoltaicznej dużą rozpoznawalność oraz uznanie zdobyte dzięki ich nowatorskim rozwiązaniom. Nagroda za innowacyjność zostanie wręczona w przededniu otwarcia targów The Smarter E Europe, Intersolar Europe, ees Europe, Power2Drive Europe i EM-Power Europe, które odbędą się w dniach od 11 do 13 maja 2022 r. w Centrum Wystawienniczym w Monachium. Nagrody zostaną przyznane innowacyjnym produktom i projektom, które w znaczący sposób przyczyniają się do sukcesu świata nowej energii. Finaliści konkursu Intersolar AWARD uwidaczniają trendy w branży fotowoltaicznej.

Przemysł fotowoltaiczny w 2022 r. charakteryzuje się innowacyjnymi osiągnięciami technologicznymi, wysoką wydajnością i zrównoważonymi rozwiązaniami we wszystkich podstawowych obszarach branży. Moduły fotowoltaiczne z wysoce wydajnymi ogniwami, zmniejszonymi stratami wynikającymi z zacienienia, modułami bezołowiowymi i jednostkami transportowymi wielokrotnego użytku – to tylko niektóre z innowacji, które znalazły się w ostatniej rundzie konkursu Intersolar AWARD. Producenci falowników również reagują i dostosowują swoje produkty do zaawansowanej technologii ogniw. Falowniki stają się coraz bardziej inteligentnymi, wszechstronnymi i zaawansowanymi urządzeniami. Świadczą o tym prezentowane produkty finalistów konkursu Intersolar AWARD 2022. Nagrody są przyznawane za pionierskie technologie i innowacje w branży.

Moc, wydajność i zrównoważony rozwój w technologii modułowej

Bezołowiowe moduły fotowoltaiczne na bazie krzemu krystalicznego, a także wielokrotnego użytku i składane jednostki transportowe do modułów fotowoltaicznych wykonane z tworzywa sztucznego pochodzącego z recyklingu to produkty zgłoszone do nagrody Intersolar AWARD 2022. Pokazują one, że zrównoważony rozwój odgrywa coraz większą rolę w technologii produkcji i transportu modułów fotowoltaicznych. Zrównoważony rozwój jest osiągany poprzez znaczny wzrost wydajności, dzięki zastosowaniu właściwych komponentów i zaawansowanej konstrukcji modułów. W celu osiągnięcia wysokiej wydajnością modułów rozwijane są również technologie zmierzające w kierunku silnej redukcji strat wynikających ze zjawisk zacieniających. W technologii materiałowej tendencją nominowanych producentów jest unikanie lub całkowita rezygnacja ze stosowania szkodliwych substancji w modułach PV.

Szeroka gama falowników i technologii systemowej

Producenci falowników reagują na nowe, wysokowydajne technologie ogniw, projektując wejścia szeregów modułów DC na ponad 20 A. Wiele urządzeń ma teraz zintegrowaną automatyczną detekcję powstawania łuku elektrycznego. Trend integracji coraz większej liczby funkcji z falownikiem jest kontynuowany: np. pomiar charakterystyki prądowo-napięciowej, automatyczne odłączniki stringów (SSLD), inteligentne zarządzanie energią w chmurze, zarządzanie funkcją ładowania/rozładowywania akumulatorów, pojazdów elektrycznych, backup – funkcje i systemy zasilania bezprzerwowego (UPS). Połączenie szeregów AC jest również możliwe w przypadku niektórych falowników w celu zmniejszenia kosztów okablowania. Duże falowniki, dla lepszej integracji mogą wspierać słabe sieci.

Obszar technologii systemowej to także szeroka gama produktów innowacyjnych. Systemy PV tracker są wykorzystywane w agrowoltaice (agrofotowoltaice) w taki sposób, aby mimo warunków pogodowych takich jak deszcz, grad, chroniły i wspierały wegetację roślin i upraw. Na Intersolar 2022 zaprezentowane zostaną systemy montażowe i rozwiązania konstrukcyjne dla różnych typów dachów, takich jak dachy warstwowe, dachy z blachy trapezowej oraz dachy zielone. Uniwersalny system mocowania z elastyczną płytą uszczelniającą do dachów krytych dachówką oszczędza instalatorom czasochłonną obróbkę dachówki. Nowatorska, odporna na promieniowanie UV folia do enkapsulacji modułów fotowoltaicznych zwiększa szybkość produkcji. Uwagę zwraca śledzący system fotowoltaiczny przypominający kwiat.

Źródło: Intersolar Europe