Jak możemy wywołać boom gospodarczy dzięki energii słonecznej i chronić klimat?

11 sierpnia 2021
Jak możemy wywołać boom gospodarczy dzięki energii słonecznej i chronić klimat?

W imieniu Greenpeace Instytut Fraunhofera ds. Systemów Energii Słonecznej (ISE) publikuje krótkie badanie na temat zapotrzebowania i potencjału fotowoltaiki i słonecznej energii cieplnej.

W raporcie pt. „Ofensywa słoneczna – jak możemy wywołać boom gospodarczy dzięki energii słonecznej i chronić klimat” naukowcy oceniają m.in. dane dotyczące przyszłych potrzeb energetycznych, dostępności przestrzeni oraz zmian cen i miejsc pracy.

Fotowoltaika: potencjał powierzchni, rozwój miejsc pracy i cen

Dzięki zintegrowanej fotowoltaice powierzchnie, które zostały już wykorzystane, np. na ciągach komunikacyjnych, mogą być używane dwukrotnie.

Na drodze do neutralności klimatycznej zapotrzebowanie na energię elektryczną znacznie wzrośnie ze względu na rosnącą elektryfikację sektora energetycznego, budowlanego, transportowego i przemysłowego. Słoneczna energia cieplna może zapewnić ciepłą wodę użytkową i ogrzewanie oraz może być łatwo zintegrowana z istniejącymi systemami zaopatrzenia w ciepło.

Aby móc zainstalować systemy fotowoltaiczne z 6- do 8-krotnie zwiększonym zakresem wydajności, należy udostępnić dużo miejsca. Badanie skupia się zatem na potencjale tzw. zintegrowanej fotowoltaiki. Dr Harry Wirth kieruje działem badawczym w Fraunhofer ISE: „Tutaj fotowoltaika łączy się z rolnictwem, unosi się na zalanych kopalniach odkrywkowych, pasuje do nadbudówek budynków i pojazdów, podąża za drogami komunikacyjnymi lub pokrywa obszary, które zostały już uszczelnione, takie jak parkingi. Integracja systemów fotowoltaicznych
w takich obszarach, które są już w użyciu, otwiera ogromny potencjał w zakresie wytwarzania energii – i tworzy bogactwo innych synergii”.

Pionowo zintegrowana produkcja fotowoltaiczna w Europie zapewniłaby nie tylko niezależność importową dla sektora energetycznego o znaczeniu krytycznym dla systemu, ale także około 750 miejsc pracy na każdy gigawat mocy produkcyjnej modułów fotowoltaicznych. Kolejne 3500 miejsc pracy na gigawat zostanie utworzonych dzięki instalacji elektrowni fotowoltaicznych. Obliczony bilans gazów cieplarnianych wytworzonej energii elektrycznej z fotowoltaiki spada również dla modułów z krajowej (europejskiej), zintegrowanej produkcji z około 23 gramami emisji gazów cieplarnianych na kilowatogodzinę. Są to wyniki znacznie lepsze niż w przypadku modułów importowanych z Chin. Warto zauważyć, że koszty produkcji energii słonecznej spadły
o około 80 do 90 proc. od czasu wprowadzenia ustawy o odnawialnych źródłach energii (EEG Niemcy). W przypadku dużych elektrowni słonecznych na otwartej przestrzeni koszty te wynoszą obecnie od 3 do 5,5 centów za kilowatogodzinę, w przypadku małych systemów dachowych do 30 kilowatów od 6 do 11 centów za kilowatogodzinę.

Energia ze Słońca gotowa do natychmiastowego użycia

Siła słonecznej energii cieplnej polega na tym, że nie zużywa ona żadnego paliwa i można ją łatwo łączyć zarówno z odnawialnymi, jak i konwencjonalnymi generatorami ciepła. W połączeniu
z gazem i olejem natychmiast oszczędza paliwo. Wraz z pompami ciepła, pelletem oraz biogazem zwiększa efektywność dostaw ciepła. Jest łatwo skalowalna i dlatego można ją bardzo dobrze zintegrować w sposób zdecentralizowany w mniejszych systemach, a także w sieciach ciepłowniczych z większymi systemami. Dr Korbinian Kramer, koordynator działu Energia termiczna we Fraunhofer ISE: „Energia słoneczna dostarcza ciepło głównie bez emisji CO2. Technologia ta może być obecnie wykorzystywana bezpośrednio w wielu obszarach zastosowań, co czyni ją zorientowaną na cel, szybko dostępną opcją przejścia na ogrzewanie”.

Źródło: ise.fraunhofer.de

Opracowanie: Mirosław Grabania

 

Zaprenumeruj Magazyn Fotowoltaika