Jak zadbać o jakość instalacji fotowoltaicznych?

10 stycznia 2020
Jak zadbać o jakość instalacji fotowoltaicznych?

Oferta produktowa Fastons jest skierowana do firm instalacyjnych, które wykonują wysokiej jakości instalacje: nieulegające awariom, przepięciom i na które nie zdarzają się reklamacje. Fastons to zespół doświadczonych ekspertów w dziedzinie narzędzi instalacyjnych, w tym na potrzeby fotowoltaiki.

Stały kontakt z użytkownikami narzędzi daje Fastons możliwości poznania najczęstszych problemów instalatora systemów fotowoltaicznych oraz pomagania w ich rozwiązywaniu, a indywidualne podejście do każdego klienta oraz wychodzenie naprzeciw jego oczekiwaniom pomogły firmie zdobyć zaufanie na rynku fotowoltaicznym. Fastons rozpoczął swoją aktywność w sektorze fotowoltaiki od nawiązania współpracy z firmą Fronius. Wówczas powstały filmy instruktażowe na temat prawidłowego montażu przewodów w falowniku.

Wysoka jakość narzędzi to wysoka jakość instalacji

Świadomość firm instalujących systemy fotowoltaiczne stale wzrasta. Jeszcze dwa lata temu większość przedsiębiorców wybierało tanie narzędzia, szukając oszczędności. Szybko okazało się, że narzędzia i komponenty niskiej jakości zawiodły. Z czasem, po kolejnych awariach, przepięciach i pożarach firmy zaczęły szukać niezawodnych narzędzi i inwestować w lepszy, profesjonalny sprzęt.

Dziś najczęściej wybieraną marką narzędzi jest Rennsteig z oferty Fastons. Gwarantują one jakość wykonywanych połączeń i dają możliwość pracować szybko, bez konieczności wprowadzania poprawek. Dodatkowymi atutami dla osób używających wysokiej klasy narzędzi są ergonomiczna budowa oraz odporność na niekorzystne warunki pogodowe.

Obecnie najważniejszym czynnikiem decydującym o wyborze przez inwestora danej firmy instalującej system fotowoltaiczny jest to, czy stosuje ona wysokiej jakości elementy instalacji, m.in.: moduły falowniki, narzędzia oraz oryginalne złącza kablowe. Inwestor wie, że wybór takiej firmy zapewni bezpieczeństwo instalacji fotowoltaicznej.

Knipex i Rennsteig

Marki Knipex nie trzeba nikomu w branży przedstawiać, ale na takie wprowadzenie zasługuje marka Rennsteig. Dobrze wiedzieć, że brand ten został zakupiony przez Knipexa już 27 lat temu. Obecnie część narzędzi Knipex produkowanych jest w fabryce Rennsteiga. Rennsteig ma w ofercie narzędzia do zaciskania, cięcia i odizolowywania. W asortymencie firmy znajduje się ponad 1000 rozwiązań do uniwersalnej praski do zaciskania, m.in. matryce do zaciskania złączy MC4, MC3, Wieland, Tyco, Amphenol oraz Helios.

O najwyższej jakości narzędzi Rennsteig może świadczyć to, że renomowany producent maszyn lotniczych Airbus wybrał właśnie tę markę, chcąc zapewnić bezpieczeństwo instalacji w samolotach.

W czasach rosnącej popularności systemów fotowoltaicznych na całym świecie, a rozwój technologii solarnych jest coraz szybszy, bardzo ważne jest budowanie świadomości zagrożeń wynikających z błędów popełnianych przez projektantów i instalatorów tychże układów mówi Stanisław Dobosz z firmy Fastons. – Liczba dostępnych rozwiązań w ofercie danego producenta nie zawsze idzie w parze z jakością oferowanych produktów – dodaje.

Niestety, nie zawsze dostępne na rynku złącza kablowe i narzędzia spełniają wymagania norm jakościowych. Aby w pełni wykorzystać właściwości przewodów i złączy zastosowanych w instalacji, należy użyć narzędzi gwarantujących poprawność zakuć i obróbki przewodów oraz uzyskanie optymalnych parametrów połączeń przewodu ze złączem.

Tylko korzystanie z narzędzi przeznaczonych do wykonywania takich instalacji zagwarantuje poprawność instalacji i prawidłowy przesył energii.

 

 

Narzędzia do montażu instalacji fotowoltaicznych:

Firma Rennsteig stworzyła serię narzędzi do wykonania instalacji fotowoltaicznych, zapewniających efektywność działania całego systemu PV. Co więcej, wychodząc naprzeciw oczekiwaniom swoich klientów, producent stworzył zestaw SOLARKIT z zaciskarką w wersji chromowanej odporną na niekorzystne warunki atmosferyczne.

Fastons oferuje narzędzia do fotowoltaiki, takie jak walizka Solarkit w pełni wyposażona w:

  • nożyce do cięcia kabli solarnych,
  • ściągacz izolacji do kabli solarnych dla przekrojów 1,5–6 mm2 lub 4 mm2, 6 mm2, 10 mm2,
  • zaciskarkę z matrycą do zaciskania złączy MC4 (4 mm2, 6 mm2, 10 mm2) lub Amphenol, Wieland, Tyco, MC3 z pozycjonerem gwarantującym poprawność zakucia,
  • plastikowe klucze montażowe do złączy MC4.

Każdy instalator powinien mieć również w swoim wyposażeniu Twistor 16 do zaciskania tulejek cienkościennych 0,14–16,00 mm2 z obrotową głowicą.

Zmiażdżenie przewodu podczas jego cięcia może spowodować uszkodzenie żył wewnątrz przewodu lub ich zerwanie, co niekorzystnie wpłynie na przesył pozyskanej energii. Poprzez mniejszą liczbę żył przesyłających energię zmniejszona zostaje powierzchnia styku żył przewodu do zacisku na złączu – jego efektywność pracy spada.
Nożyce Rennsteig z serii dedykowanej do instalacji fotowoltaicznych zapewniają cięcie przewodu bez miażdżenia struktury wewnętrznej przewodu

       

Po wykonaniu cięcia przewodu kolejnym etapem jest ściągnięcie izolacji. Większość narzędzi podczas tego procesu miażdży przewód i zrywa izolację za miejscem zmiażdżenia, przez co ponownie może dojść do zerwania żył wewnętrznych, i/lub do uszkodzenia ich struktury. Dodatkowo narzędzia takie mają tendencję co delikatnego uszkadzania izolacji, co pod wpływem zmie  atmosferycznych może doprowadzić do wniknięcia w głąb przewodu śniegu lub wody. Ma to niekorzystny wpływ na dalszą eksploatację przewodu. Poprawnie ściągnięcie izolacji powinno zostać wykonane za pomocą noży kształtowych dopasowanych do przekroju przewodu, bez uszkadzania struktury zewnętrznej izolacji przewodów.

           

Ostatnim etapem obróbki przewodu jest zacisk terminali i złączy na przewodach. Wykonanie poprawnego zacisku powinno charakteryzować się idealną gazoszczelnością – właściwy dobór przekroju przewodu do złącza zapewnia optymalne parametry zacisku, a co za tym idzie, najlepszą przewodność elektryczną.

W walizce Solarkit znajdują się również klucze montażowe wykonane z plastiku, który nie uszkadza zewnętrznej powłoki złączy MC4.

Narzędziem wykorzystywanym do montażu systemów fotowoltaicznych jest Twistor 16, który zaciska tulejki cienkościennie czołowo, bocznie lub pod kątem, dla przekrojów 0,14–16 mm2. Twistor 16 zastępuje dwa narzędzia: czołowe oraz boczne. Doskonale służy instalatorom podczas zaciskania tulejek w falownikach, pozwalając na pracę z przewodami o twardych izolacjach i w wąskich przestrzeniach roboczych.

Niepoprawna gazoszczelność – zły dobór przewodu do złącza, zamienniki złączy mające inne parametry zacisku – to tak naprawdę niepoprawny zacisk. Jak widać na  – żyły przewodu nie są zagniecione, a wolne przestrzenie pomiędzy nimi zaczną podczas procesu eksploatacji śniedzieć. Skoki napięć będą prowadzić do rozszerzania i zwężania przewodów (efekt pełzania), co skutkować będzie grzaniem się złącza, a w najgorszym przypadku doprowadzi do jego iskrzenia.

Poprawnie wykonane połączenie zaciskowe na prawidłowo dobranym przekroju przewodu do złącza, bez uszkodzonych lub brakujących żył – miażdży pojedyncze żyły przewodów, wypełniając szczelnie przestrzeń pomiędzy żyłami przewodów i tworząc idealną powierzchnię styku przewodu ze złączem. Nie dopuszcza przy tym do wyżej wymienionych zagrożeń oraz gwarantuje wysoką wydajność i efektywność wykonanej instalacji fotowoltaicznej.

Podsumowanie

Należy pamiętać, że błędy instalacyjne mogą wystąpić w dowolnym miejscu okablowania systemu fotowoltaicznego, dlatego tak ważne jest wykonanie poprawnych połączeń między przewodami: począwszy od obróbki przewodu (cięcie / ściągnięcie izolacji), kończąc na zacisku terminala.

W odpowiedzialnej pracy instalatora warto więc zainwestować w porządne, wysokiej jakości narzędzia – to pewna inwestycja na lata.

Coraz częściej z radością zauważamy, że nasi klienci sami wiedzą, jak zadbać o jakość połączeń, w szczególności zacisków na złączach MC4. Cieszy nas fakt, że klienci doceniają zalety pozycjonera, który gwarantuje poprawność zakucia i jest niezbędnym elementem zaciskarki – mówi Katarzyna Sidzina z firmy Fastons.

Zapraszamy na nasz kanał na YouTube, gdzie mogą Państwo obejrzeć playlistę „Narzędzia do fotowoltaiki”.

Autorzy artykułu: mgr inż. Stanisław Dobosz, we współpracy z mgr Katarzyną Sidziną

 

Katarzyna Sidzina

info@fastons.pl

+48 734 120 777

www.fastons.pl