Korea Południowa opracowuje innowacyjną technikę recyklingu zużytych modułów

19 listopada 2021
Korea Południowa opracowuje innowacyjną technikę recyklingu zużytych modułów

Naukowcy z Seulu opracowali nieniszczącą technikę recyklingu zużytych modułów słonecznych w celu stworzenia wysokowydajnych ogniw słonecznych. Technika ta stanie się kluczowa, kiedy moduły fotowoltaiczne, które są obecnie używane, zostaną zdemontowane po przewidywanym wieloletnim okresie eksploatacji.

Państwowy Koreański Instytut Badań Energetycznych (KIER) poinformował w oświadczeniu z 19 sierpnia br., że technika opracowana przez zespół badawczy kierowany przez Lee Jin-Seoka umożliwia wysokoefektywny recykling modułów słonecznych. Instytut stwierdził, że nowa technika może przetwarzać zarówno nieuszkodzone, jak i uszkodzone moduły fotowoltaiczne, aby osiągnąć nawet 100-procentowy wskaźnik odzyskiwania elementów szklanych. Około 80% innych materiałów można odzyskać i poddać recyklingowi, aby następnie zastosować je w wysokowydajnych ogniwach słonecznych.

Po opracowaniu w 2020 r. technologii recyklingu paneli słonecznych na skalę laboratoryjną, została ona rozszerzona do poziomu, na którym można ją stosować komercyjnie. Materiały zebrane w technologii recyklingu są ponownie wykorzystywane do tworzenia wysokowydajnych ogniw i modułów fotowoltaicznych przy mniejszym zużyciu energii.

Naukowcom udało się przetworzyć krzem zebrany z 72 zużytych modułów fotowoltaicznych na sześciocalowe wlewki i płytki z monokryształu. Do produkcji ogniw słonecznych wykorzystano materiały z recyklingu o wydajności około 20,52%. Normalne ogniwa słoneczne mają wydajność energetyczną około 15%.

Recykling tony zużytych modułów słonecznych skutkuje redukcją 1,2 tony gazów cieplarnianych, więc ta technika jest absolutnym kluczem do osiągnięcia zerowej emisji netto – powiedział główny badacz KIER Lee Jin-Seok. KIER przekazał tę technikę do komercjalizacji firmie HST, krajowemu producentowi urządzeń do wytwarzania energii słonecznej w Korei.

Źródło: https://www.kier.re.kr/

Zaprenumeruj Magazyn Fotowoltaika