Lightsource bp, światowy lider w dziedzinie rozwoju i zarządzania farmami fotowoltaicznymi, pozyskał swoje pierwsze projekty w Polsce w ramach umowy o współpracy o łącznej mocy 757 MWp.
Łączne nakłady na realizację całej inwestycji mogą wynieść nawet 500 milionów euro. Lightsource bp dokładnie przeanalizował potencjał wszystkich projektów od dewelopera i wyselekcjonował te z największym potencjałem. Około połowa projektów może być gotowa do budowy w 2022 roku.
Energia z projektów Lightsource bp będzie sprzedawana w części na rynku energii, a także poprzez odbiorców korporacyjnych w ramach umów długoterminowych. Realizowane przez spółkę projekty wezmą także udział w przyszłych aukcjach energii odnawialnej w Polsce organizowanych przez URE.
Po oddaniu inwestycji do użytku, wybudowane farmy fotowoltaiczne zapewnią ilość czystej energii elektrycznej wystarczającą, by zasilić 362 870 polskich gospodarstw domowych. Nowo utworzony portfel aktywów zapewni Lightsource bp stabilny fundament do realizacji ambitnych długoterminowych przedsięwzięć w Polsce o łącznej mocy liczonej w gigawatach w oparciu o szerokie doświadczenie spółki zdobyte na całym świecie.
Portfel dziewięciu inwestycji w województwach zachodniopomorskim, lubuskim, dolnośląskim i wielkopolskim będzie realizowany we współpracy z doświadczonym lokalnym deweloperem z branży energetyki odnawialnej.
– Wejście na polski rynek stanowi dla nas niezwykle ważny krok. Polska należy do grona największych gospodarek europejskich, na których do tej pory nie byliśmy jeszcze obecni. Ponieważ odnawialne źródła energii muszą podwoić swój udział w sieci, możliwości wzrostu pojawiające się przed tą branżą są ogromne. – powiedział Vlasios Souflis, odpowiedzialny za globalną ekspansję Lightsource bp.
Lightsource bp uzyskało ostatnio 1,8 mld dolarów kredytu na realizację swojego globalnego celu – wdrożenia farm fotowoltaicznych o łącznej mocy 25 GW do 2025 roku.
Spółka Lightsource bp finansuje, realizuje i obsługuje projekty fotowoltaiczne od ponad dekady. W 2017 r. spółka Lightsource nawiązała współpracę z globalnym koncernem energetycznym bp. Współpraca obu tych podmiotów zaowocowała wspólnym przedsięwzięciem, w którym udziały zostały rozdzielone w stosunku 50:50, opartym na połączeniu rozległego doświadczenia Lightsource w dziedzinie energetyki słonecznej z rozpoznawalną na całym świecie marką, solidnymi podstawami finansowymi i możliwościami bp w zakresie handlu energią.
Od momentu nawiązania tej współpracy globalny portfel projektów Lightsource bp wzrósł z 1,6 GW do ponad 20 GW, do czego przyczynił się gwałtowny wzrost działalności na europejskim rynku energetyki słonecznej w ostatnich miesiącach po wejściu spółki na trzy nowe rynki.
Osiągnięcie to odzwierciedla pozycję Lightsource bp jako czołowego inwestora w energetykę słoneczną, wdrażającego na całym kontynencie przedsięwzięcia zarówno konkurencyjne ekonomicznie, jak i realizujące strategiczne cele zrównoważonej energetyki przyszłości.
W Polsce – kraju o jednym z najwyższych poziomów zanieczyszczenia powietrza w Europie – wytwarzanie energii słonecznej może zapewnić dodatkowe korzyści. Dzięki dekarbonizacji energetyki fotowoltaika może przyczynić się do zapewnienia mieszkańcom Polski zdrowszego środowiska poprzez zmniejszenie poziomu zanieczyszczenia powietrza na skutek bardzo niskiej ilości szkodliwych emisji generowanych w trakcie realizacji inwestycji w tym sektorze.