Materiały na baterie muszą ewoluować, aby nadążyć za potrzebami społecznymi

19 sierpnia 2022
Materiały na baterie muszą ewoluować, aby nadążyć za potrzebami społecznymi

Uzależnienie ludzkości od baterii do telefonów komórkowych, laptopów, pojazdów elektrycznych i przechowywania energii w sieci napędza zapotrzebowanie na doskonalsze technologie. Przez dziesięciolecia akumulatory do przechowywania energii opierały się na mikrocząsteczkach. Nowe badania przeprowadzone przez zespół z Rensselaer Polytechnic Institute pokazują, że użycie zaawansowanych materiałów, które zawierają tzw. cząsteczki wieloskalowe, daje możliwość zbudowania baterii zdolnej do przechowywania większej ilości energii, w dłuższym okresie oraz szybsze jej ładowanie.

W badaniach opublikowanych w br. w „Nature Reviews Materials” multidyscyplinarny zespół inżynierów chemików, materiałoznawców i inżynierów mechaników wykazał, że zastosowanie nanotechnologii w akumulatorach poprawi ich wydajność. Artykuł zatytułowany „Nano- versus mikrostrukturyzacja w elektrodach akumulatorowych” porównuje anody i katody zbudowane z nanomateriałów z mikrocząstkami. Ostatecznie stwierdza, że połączenie tych dwóch – w szczególności mikrocząstek wykorzystujących nanostruktury – pomoże zbudować baterie zaspokajające przyszłe potrzeby energetyczne ludzkości.

Naszym zdaniem następna generacja cząstek materiałów aktywnych stosowanych w przyszłych systemach akumulatorowych musi być z natury wieloskalowa – tzn. muszą być mikrorozmiarów, ale wyposażone w funkcje lub atrybuty w nanoskali – aby dotrzymać kroku zapotrzebowaniu dla stale ulepszanych akumulatorów – mówi Nikhil Koratkar, profesor Katedry Inżynierii Mechanicznej i Nauki o Materiałach im. Johna A. Clarka i Edwarda T. Crossana w Rensselaer, autor korespondencyjny tego artykułu.

Profesor Koratkar i jego zespół badaczy, w skład którego weszli doktoranci w Rensselaer i dr Chunsheng Wang, profesor inżynierii chemicznej i biomolekularnej na Uniwersytecie Maryland, zaczęli badać, czy istnieją atrybuty w nanoskali, które można dodać do tradycyjnych mikrocząstek w celu zwiększenia wydajności baterii. Przykładowo naukowcom udało się skrócić czas ładowania, gdy zaprojektowali maleńkie tunele w nanoskali wiodące przez mikrocząstki. Podobnie, kiedy badacze skonstruowali mikrocząstki z wewnętrzną nanoporowatością, byli w stanie wydłużyć żywotność baterii bez poświęcania wydajności lub pojemności magazynowej. Zastosowanie takich innowacji w dziedzinie materiałoznawstwa znacznie poprawi wydajność baterii i wpłynie na postęp w dziedzinie baterii, podsumowuje Koratkar.

Myślę, że następna dekada będzie erą intensywnej aktywności, a społeczność zajmująca się akumulatorami z powodzeniem wymyśli, jak najlepiej skonstruować wieloskalowe cząstki w celu uzyskania lepszych akumulatorów – mówi Koratkar.

O Rensselaer Polytechnic Institute

Założony w 1824 r. Rensselaer Polytechnic Institute jest pierwszą technologiczną uczelnią badawczą w obu Amerykach. Rensselaer obejmuje pięć szkół, ponad 30 ośrodków badawczych, ponad 140 programów akademickich. Dzięki prawie 200-letniemu doświadczeniu w rozwijaniu wiedzy naukowej i technologicznej, Rensselaer koncentruje się na rozwiązywaniu globalnych wyzwań w duchu pomysłowości i współpracy.

Źródło: Rensselaer Polytechnic Institute

Zaprenumeruj Magazyn Fotowoltaika