mBank udziela kredytu o wartości 102 mln zł na finansowanie projektów PV

9 października 2020
mBank udziela kredytu o wartości 102 mln zł na finansowanie projektów PV

To już trzecia umowa między R.POWER a mBank dotycząca finansowania portfolio projektów fotowoltaicznych. Łączna wartość wszystkich kredytów udzielonych Grupie R.POWER przez mBank osiągnęła 355 mln zł.

Najnowsza tura finansowania projektów grupy R.POWER zostanie przeznaczona na budowę 32 elektrowni o łącznej mocy 29,4 MWp na terenie całej Polski. Energia wytworzona przez portfolio tych farm mogłaby pokryć zapotrzebowanie na energię elektryczną ponad 10 tys. gospodarstw domowych.
We wszystkich projektach zostaną wykorzystane dwustronne moduły fotowoltaiczne (tzw. bifacial). Projektom zabezpieczono gwarancję sprzedaży energii w systemie aukcyjnym. Budowa nowych elektrowni rozpocznie się jeszcze w tym roku, zaś zakończenie jest planowane na trzeci kwartał 2021 r.
W ciągu blisko półtorej roku pozyskaliśmy rekordowe w skali kraju finansowanie projektów farm fotowoltaicznych wynoszące 530 mln zł. Cieszymy się, że to właśnie mBank – jeden z największych podmiotów sektora finansowego – po raz trzeci został naszym partnerem. Biorąc pod uwagę ogromny potencjał rynku wielkoskalowej fotowoltaiki, jestem przekonany, że to nie koniec naszej współpracy – mówi Przemysław Pięta, współzałożyciel i Prezes R.POWER.
W mBanku wprowadzamy w życie zasady zrównoważonego rozwoju. Chcemy mobilizować do zielonej transformacji i wiemy, że finansowanie inwestycji wspiera ten cel – mówi Adam Pers, wiceprezes ds. bankowości korporacyjnej w mBanku.
W ramach przyjętej kilka lat temu strategii wspierania projektów OZE, mBank konsekwentnie zwiększał swój udział w finansowaniu tego typu działań i aktualnie, od marca, limit finansowania wynosi już rekordowe 2 mld zł.
R.POWER jest największą firmą w sektorze fotowoltaiki w Polsce. W ciągu ostatnich lat wygrała aukcje solarne na łączną moc instalacji prawie 300 MWp. Tylko w Polsce firma rozwija portfel farm fotowoltaicznych o mocy ponad 2 GWp. Poza Polską, R.POWER rozwija projekty fotowoltaiczne na terytorium Portugalii, Włoch i Hiszpanii. R.POWER działa w całym łańcuchu wartości rynku PV – rozwija projekty elektrowni, buduje je, jak i świadczy usługi zarządzania, serwisowania i obsługi elektrowni fotowoltaicznych.
Zaprenumeruj Magazyn Fotowoltaika