Moc zainstalowana w fotowoltaice w Polsce na koniec 2020 przekroczyła 3,5 GW

14 stycznia 2021
Moc zainstalowana w fotowoltaice w Polsce na koniec 2020 przekroczyła 3,5 GW

Na koniec 2019 było to prawie 1,5 GW. Oznacza to wzrost r/r o ponad 150%. Największy przyrost był obserwowany w obszarze mikroinstalacji, czyli u prosumentów. Prosumenci indywidualni i biznesowi stanowią prawie 80% całego rynku fotowoltaicznego.

Według analiz IEO w przyszłym roku układ sił na rynku ulegnie zmianie. Tempo wzrostu mikroinstalacji ulegnie wyhamowaniu, ponieważ dotychczasowy program dotacji „Mój Prąd” uległ wyczerpaniu, a zapowiedziany nowy nie będzie już adresowany tylko dla fotowoltaiki. Ale tworzą się nowe perspektywy. W 2021 kończy się czas na wybudowanie 1,2 GW farm fotowoltaicznych, które wygrały aukcje OZE w 2018 i 2019 roku. W wyniku rozstrzygnięcia kolejnych aukcji OZE w 2020 łącznie może powstać ponad 1,56 GW nowych mocy fotowoltaicznych w elektrowniach rzędu 1 MW i większych, co daje dobrą perspektywę na inwestycje w latach 2021/2022.

W wspomnianych aukcjach wygrało 12 spółek wchodzących do grupy kapitałowej Columbus – notowanego na New Connect. Akcje Columbusa w grudniu początkowo notowały spadek, aby znowu wzrosnąć w okolicach świąt Bożego Narodzenia. Podobnie sytuacja przedstawia się w spółkach Novavis, Grodno, Sunex i ML System – początkowy spadek, wzrost w końcówce grudnia. Mogło to być związane z faktem zawarcia przez ML System umowy o wartości 13,7 mln zł netto na m.in. dostarczenie i zamontowanie instalacji fotowoltaicznej na dachach zabytkowych budynków szkoły muzycznej.

Spółka 01 Cyberaton rozszerza działalność na pompy ciepła podpisując umowę o współpracy z niemiecką firmą oraz kontynuuje działalność w fotowoltaice realizując inwestycje farm PV. Spółka Photon Energy 5 stycznia zadebiutowała na parkiecie głównym warszawskiej giełdy od razu notując wzrost.

Energetyczny indeks giełdowy WIG-Energia w okolicach świąt Bożego Narodzenia także zanotował zwyżkę, która utrzymuje się także na początku stycznia. Indeks fotowoltaiczny w tym okresie zachowuje się bardzo podobnie. Może to być oznaka tego, że inwestorzy w końcówce trudnego, naznaczonego pandemią 2020 roku w nadziei na nowy lepszy rok i odbicie w gospodarce chętniej inwestują na giełdzie.

Zobacz indeks IEO_PV

Fot:  Mariana Proença on Unsplash