Największa inwestycja na modułach amorficznych

20 czerwca 2016
Największa inwestycja na modułach amorficznych

Firma Viva Inwestycje Sp. z o.o. jako Autoryzowany Dealer i Serwis Mercedes-Benz posiada na Śląsku kilka obiektów usługowych: jeden duży punkt dealerski firmy Mercedes-Benz wraz z serwisem, oraz cztery stacje kontroli pojazdów obsługujących wszystkie marki.

Dbając o wysoką jakość serwisowanych i sprzedawanych samochodów, poprzez swoje ostatnie inwestycje pokazuje, że dba również o jakość środowiska.

Od początku czerwca 2016 r. trwa montaż pięciu instalacji fotowoltaicznych na obiektach tej firmy. Zaprojektowano dla firmy Viva Inwestycje łącznie trzy instalacje fotowoltaiczne po 40kWp i 2 po 29kWp.

Projekt przewiduje wykonanie instalacji z zastosowaniem cienkowarstwowych, amorficznych modułów fotowoltaicznych firmy Sharp – CIS oraz falowników firmy Fronius IG Plus.

Dlaczego amorficzne?

Moduły amorficzne  z jednej strony wymagają innego podejścia do systemu w fazie projektowania, ponieważ wymagają one innych falowników, pracują na wyższych napięciach, wymagają innej konfiguracji łańcuchów. Ale mają te zaletę, że sprawdzają się przy niższym natężeniu promieniowania słonecznego, a w przypadku częściowego ich zacienienia znacznie słabiej tracą moc.

Technologia modułów, które wybrano do opisywanych inwestycji to technologia bardzo szybko się rozwijająca. Rzeczywiście jeszcze kilka lat temu moduły amorficzne cechowała sprawność na poziomie 2-3%. Dzisiaj ta sprawność może osiągać 7-9%. Właśnie takie moduły zostały zaproponowane przez techników z firmy Solar-expert Sp. z o.o., a po wielu analizach z inwestorem zostały one zaakceptowane.

Jednym z ważniejszych czynników przy wyborze technologii było to, że obiekty na których montowane będą moduły są zlokalizowane w centrum miast. Otaczają je już kilkudziesięcioletnie drzewa, piętrowe budynki i inne wysokie elementy architektury miasta, więc ekspozycja powstających instalacji na promieniowanie słoneczne będzie ograniczona przede wszystkim poprzez częste zacienianie. Z moich informacji jest to największa inwestycja na tego typu modułach cienkowarstwowych w naszym kraju – opowiada Henryk Cebulla z firmy Solar-expert.

Zaprenumeruj Magazyn Fotowoltaika