Nowa generacja ograniczników przepięć wielokrotnego zadziałania

11 sierpnia 2020
Nowa generacja ograniczników przepięć wielokrotnego zadziałania

Na polskim rynku są już dostępne urządzenia zabezpieczające marki K-surge, których producentem jest koreańska firma KOENONE.

Powstała w 2008 roku w Korei Południowej firma KOENONE Co. Ltd. specjalizuje się w ochronie odgromowej  i przeciwprzepięciowej urządzeń i budynków. KOENONE oferuje kompleksowe rozwiązania chroniące przed przepięciami pochodzącymi od bezpośrednich uderzeń pioruna oraz powstających skutków pośrednich – zakłóceń elektrycznych. Na podstawie analizy uszkodzeń projektuje oraz produkuje urządzenia przeciwprzepięciowe SPD dla ochrony bezpieczeństwa ludzi i obiektów oraz wrażliwego sprzętu elektronicznego. Oparte na własnym know-how i wypracowanej technologii, urządzenia pod nazwą K-surge służą pełnemu zabezpieczeniu przeciwprzepięciowemu.

Ponadto, w czasie rzeczywistym dostarczają informacji o zaistniałych zdarzeniach związanych z bezpieczeństwem chronionych systemów. Taka komunikacja umożliwia efektywne zarządzanie obiektem oraz stabilną pracę chronionych sprzętów i urządzeń. Jak twierdzi ElektroUnion Sp. z o.o., wyłączny przedstawiciel na Polskę i Europę, największą zaletą oferowanych SPD jest wielokrotność ochrony odgromowej, jakiej nie posiadają inne urządzenia oferowane na rynku europejskim. Po zadziałaniu są gotowe do dalszej pracy bez konieczności wykonania czynności inspekcyjnych na miejscu. Powiadomienie o zdarzeniu następuje w sposób zdalny i jest rejestrowane w pamięci.

 

Nowa generacja ograniczników przepięć K-surge spełnia wymagania normy PN-EN 6643-11. Dodatkowe funkcje urządzeń umożliwiają monitoring zarówno poprawnego ich działania, jak i parametrów przepięć oraz informacji o chronionej instalacji zasilającej nn. Zdalne przesyłanie zrejestrowanych danych odbywa się z wykorzystaniem sieci LAN lub Bluetooth.

 

 

W zależności od typu K-surge informacje o parametrach dodatkowych obejmują:

  •  stan pracy (działania) ogranicznika w postaci świecącej się diody (zielona – urządzenie działa, czerwona – jest uszkodzone),
  • alarm informujący o uszkodzeniu ogranicznika,
  • licznik zadziałania ogranicznika, informujący o liczbie przewodzonych udarów
  • prądowych, kształcie oraz wartości prądu udarowego,
  • pamięć zarejestrowanych parametrów przepięć oraz napięcia roboczego sieci nn,
  • informacje o temperaturze oraz liczbie godzin pracy SPD.

W wykonaniu typu II ograniczniki K-surge mają wbudowane elementy umożliwiające przesył zapisanych danych za pośrednictwem interfejsu RS 485 i Ethernetu z wykorzystaniem Modbus RTU Protocol lub za pomocą Bluetootha (APP).

Więcej w numerze 3/2020 „Magazynu Fotowoltaika”.

Przykładowe testy urządzeń zostały przedstawione na filmie poniżej.

ElektroUnion

ul. Gen. T. Pełczyńskiego 17A lok. 38, 01-471 Warszawa

kontakt@k-surge.pl

tel. +48 798 551 001

www.k-surge.pl