Nowe drukowane perowskity

3 stycznia 2018
Nowe drukowane perowskity

Innowacja inżynierska opracowana przez naukowców z Uniwersytetu w Toronto może sprawić, że drukowanie ogniw fotowoltaicznych będzie tak proste i niedrogie jak druk gazety. Dr Hairen Tan i jego zespół usunęli zasadniczą przeszkodę w produkcji stosunkowo nowej klasy urządzeń słonecznych nazywanych perowskitowymi ogniwami słonecznymi.

Ta alternatywna technologia słoneczna może prowadzić do produkcji tanich, nadających się do druku paneli słonecznych, które mogą zamienić prawie każdą powierzchnię w generator prądu.

Wykorzystanie efektu skali znacznie obniżyło koszty produkcji krzemu – powiedział profesor Uniwersytetu w Toronto Ted Sargent – ekspert w dziedzinie nowych technologii słonecznych, pracownik Kanadyjskiej Katedry Badań w dziedzinie nanotechnologii oraz autor artykułu na ten temat. – Perowskitowe ogniwa słoneczne umożliwiają nam wykorzystanie technik już istniejących w przemyśle poligraficznym do produkcji ogniw słonecznych przy bardzo niskich kosztach. Dzięki postępom, jakie osiągnięto w procesach niskotemperaturowych,  perowskity i ogniwa krzemowe potencjalnie mogą być łączone, aby jeszcze bardziej poprawić sprawność – dodaje.

Więcej w numerze 12/2017 Magazynu Fotowoltaika. Zaprenumeruj.