Nowoczesne urządzenia służące do zabezpieczeń instalacji PV

10 stycznia 2020
Nowoczesne urządzenia służące do zabezpieczeń instalacji PV

Bardzo ważnym, wręcz niezbędnym elementem instalacji fotowoltaicznych są zabezpieczenia odgromowe i przepięciowe. Na rynku polskim pojawiła się seria urządzeń nowej generacji wyprodukowanych przez południowokoreańską firmę Koenone.

Urządzenia oferowane przez południowokoreańskiego producenta zdecydowanie  wyróżniają się na tle podobnego asortymentu na rynku europejskim. Wynika to z tego, że aparaty innych producentów będących obecnie w sprzedaży zostały zaprojektowane jeszcze w XX wieku i tylko niektóre z nich zostały unowocześnione lub zmodyfikowane w ostatnich latach.

 Dostępność innowacyjnych urządzeń

W połowie marca 2019 roku, w Polsce, pojawiła się „jaskółka” zapowiadająca nową, innowacyjną technologię XXI wieku, rozwiązującą wiele obecnie występujących problemów w zakresie ochrony przeciwprzepięciowej i odgromowej.

Urządzenia K-surge, produkowane przez firmę Koenone, pokazane zostały po raz pierwszy w Polsce i w Europie, na warszawskich targach ELEKTROTECHNIKA 2019 i ŚWIATŁO 2019, w Warszawie. Urządzeniom K-surge przyznano, aż sześć nagród w konkursach targowych z zakresie elektrotechniki i telekomunikacji, w tym trzy nagrody od branżowego stowarzyszenia i izby gospodarczych.

Charakterystyka urządzeń K-surge

Najważniejsze, z kilkunastu walorów zabezpieczeń K-surge firmy Koenone:

–    Urządzenia zapewniają wielokrotne zadziałanie ochronne i zabezpieczają w znacznie wyższym stopniu chronione urządzenie przed niszczącym wielokrotnym przepięciem.

–    Maksymalny prąd zabezpieczający instalacje elektryczne, wynosi nawet do 800 kA.

–    W przypadku urządzeń przeznaczonych do instalacji fotowoltaicznych prąd zabezpieczający wynosi odpowiednio 200 kA dla impulsu 8/20us i 50 kA dla impulsu 10/350us.

–    Możliwość zdalnego połączenia się z urządzaniami K-surge chroniącym instalacje i

odbiorniki w monitorowanym obiekcie, dzięki któremu można uzyskać informacje

dotyczące stanu chronionej instalacji wraz informacjami, kiedy nastąpiło przepięcie z podaniem daty i godziny z dokładnością do 1 sekundy.

–    Możliwość automatycznego powiadamiania użytkownika o zdarzeniach mających

wpływ na ochronę zabezpieczanych urządzeń.

Zasadniczą przewagą techniczną zabezpieczeń nowej generacji K-surge, zaprojektowanych i wykonanych w innowacyjnej technologii przez firmę Koenone, jest to, że mogą wielokrotnie, skutecznie zabezpieczać chronione urządzenia przed różnego typu przepięciami, w tym pochodzącymi z wyładowań atmosferycznych. Ponadto mogą zdalnie powiadomić nas o wystąpieniu problemów z ochroną, a przypadku instalacji fotowoltaicznej – o zagrożeniu w jej prawidłowym funkcjonowaniu. Przeprowadzone testy urządzeń K-surge udowodniły co najmniej 50 (i więcej!) skutecznych interwencji, a praktyczne zastosowania w wielu strategicznych obiektach tylko potwierdziły wysoką niezawodność urządzeń K-surge.

Firma Koenone nieustanie prowadzi prace nad kolejnymi wersjami swoich urządzeń.

 

www.k-surge.pl