Nowy sposób teksturowania wafli multikrystalicznych

4 kwietnia 2017
Nowy sposób teksturowania wafli multikrystalicznych

SCHMID zaprezentował nowość dla przemysłu fotowoltaicznego – metodę DW PreTex, która umożliwia opłacalne teksturowanie wafli multikrystalicznych za pomocą cięcia drutem diamentowym w procesie opartym na mokrej technologii.

Proces firmy SCHMID polega na uszorstkowieniu stosunkowo gładkiej powierzchni wafli krzemowych tak, że mogą następnie być przetwarzane w standardowe tekstury przy użyciu kwasów HF/HNO3. Umożliwia to łatwą integrację technologii DW PreTex z istniejącymi liniami produkcyjnymi. Metoda może być realizowana jako ostatni krok przy produkcji wafli lub może stanowić pierwszy etap procesu produkcyjnego ogniw PV.

Dotychczas multikrystaliczne wafle w większości były oddzielane od wlewka krzemowego piłami drutowymi przy użyciu zawiesiny. Cięcie drutem diamentowym jest znacznie tańsze, ponieważ jest szybsze i zmniejsza straty krzemu. Zaletą tego procesu jest to, że drut diamentowy pozostawia gładką powierzchnię wafla krzemowego, co nie jest możliwe do uzyskania w standardowym procesie teksturowania kwasem. Metody, które znalazły zastosowanie do tej pory, były albo zbyt drogie, albo szkodliwe dla środowiska i nie spełniały wymagań jakościowych.

Rozwiązanie firmy SCHMID jest inne. DW PreTex wymaga tylko jednego etapu procesu umożliwiającego uruchomienie cięcia wafli multikrystalicznych drutem diamentowym ze sprawdzoną standardową teksturą HF/HNO3. Innowacyjne rozwiązanie opiera się na materiałach, które są powszechnie stosowane w przemyśle fotowoltaicznym. DW PreTex może być zintegrowany z istniejącym systemem produkcji jako modułowy mokry proces technologiczny bez dodatkowych wymagań w zakresie instalacji. Dzięki niemu osiąga się jednolite powierzchnie wafli krzemowych o wartości współczynnika odbicia światła R < 23% przy najniższych kosztach operacyjnych.

 

Zaprenumeruj Magazyn Fotowoltaika