System magazynowania energii marki BMZ (ESS) składający się z następujących produktów: ESS 7.0 (6,7 kWh) lub ESS 9.0 (8,5 kWh), idealnie współpracuje z falownikami marki Victron (podłączenie z baterią po stronie DC lub AC) lub SMA (podłączenie z baterią po stronie AC). Tego typu zintegrowanie magazynu energii oraz falownika to doskonałe rozwiązanie służące magazynowaniu energii w celu optymalizacji jej zużycia w gospodarstwach domowych.
Technologia litowo-jonowa przyjazna środowisku
Dzięki systemom ESS 7.0 oraz ESS 9.0 użytkownicy energii słonecznej stają się niezależni od cen energii dzięki zużyciu własnej, przyjaznej środowisku energii, wyprodukowanej w ich domach i zużywanej w zależności od potrzeb. System ESS, dzięki zastosowaniu najnowszej technologii litowo-jonowej, jest ekologiczny i może posłużyć użytkownikowi nawet do 20 lat. Zaprojektowany jest zarówno do użytku domowego, jak i do użytku komercyjnego. Modułowa budowa systemu pozwala na magazynowanie energii fotowoltaicznej w modułach bateryjnych w celu jej późniejszej konsumpcji. Nadmiar energii może zostać oddany do sieci w zależności od typu instalacji.
Maksymalna moc jednej baterii do 18 kW
System ESS jest bardzo wydajny, jego maksymalna moc to 18 kW na moduł. System jest w stanie pracować do 5000 cykli, co sprawia, że jest bardzo trwały. Kompaktowa budowa systemu umożliwia instalację modułową: baterie oraz falownik można dowolnie dostosowywać w zależności od potrzeb klienta oraz zapotrzebowania na określoną pojemność. Maksymalnie 12 modułów bateryjnych możemy ułożonych kaskadowo, tworząc trójfazowy system z 102 kWh pojemności.
Wieloetapowy system zabezpieczeń
ESS korzysta z wieloetapowego systemu bezpieczeństwa. BMZ używa materiałów o wysokiej odporności termicznej oraz w najnowszej technologii litowo-jonowej, gwarantującej wysoką trwałość. System magazynowania energii posiada monitoring wzrostu i spadku napięcia na poziomie ogniw oraz mechanizm odcinający zasilanie. ESS oferuje również zabezpieczenie przed ponownym uruchomieniem baterii po głębokim rozładowaniu lub znaczącym uszkodzeniu baterii. W trakcie procesu projektowania i testowania baterii BMZ przeprowadza szereg badań i testów sprawdzających bezpieczeństwo i wytrzymałość modułu.
Rozpoczęcie produkcji nowego systemu magazynowania energii nastąpiło w maju 2017 roku.
Więcej w numerze 2/2017 Magazynu Fotowoltaika.