Ogniwo krzemowo-perowskitowe Evolar AB zapowiada rewolucję wydajności fotowoltaiki – cz. 2

26 sierpnia 2022
Ogniwo krzemowo-perowskitowe Evolar AB zapowiada rewolucję wydajności fotowoltaiki – cz. 2

AB Evolar oferuje unikalną, zastrzeżoną technologię do przemysłowej produkcji ogniw słonecznych z zastosowaniem perowskitu (materiału perowskitowego) – PV Power Booster (PV PB). W celu utworzenia tandemowego ogniwa słonecznego spełniającego wymagania w zakresie wydajności uzyskiwania energii elektrycznej, niskich kosztów produkcji i trwałości technologia ta może być łączona ze wszystkimi obecnie stosowanymi, różnego rodzaju bazami do produkcji ogniw PV. Deklarowana 25-letnia żywotność ogniwa może stać się kamieniem milowym dla branży fotowoltaicznej.

Technologia perowskitu PV Power Booster firmy Evolar może zmienić cały światowy rynek produkcji modułów fotowoltaicznych, zapewniając znacznie wyższą wydajność systemom PV przy tych samych kosztach produkcji 1 Wp mocy w urządzeniu. Rozwiązanie PV Power Booster Line umożliwi producentom modułów fotowoltaicznych – jak twierdzi AB Evolar – przekształcenie produktu konwencjonalnego w mocowy produkt premium poprzez zintegrowanie różnych technologii w ogniwie. To pierwsze rozwiązanie tej bardzo obiecującej technologii, będące etapem do komercjalizacji tandemowych ogniw słonecznych z perowskitu poprzez produkcję na skalę przemysłową.

Evolar PV Power Booster Line oferuje kompletną i łatwą do zintegrowania linię produkcyjną ogniw tandemowych, którą można uruchomić w ciągu 12 do 18 miesięcy. W centrali Evolar działa już prototypowa linia produkcyjna, która umożliwia przeprowadzanie eksperymentów całodobowo, nieprzerwanie przez 7 dni w tygodniu. Dzięki niej zespół firmy może projektować, konstruować i optymalizować moduły PV o parametrach umożliwiających produkcję w skali masowej.

Linia PV Power Booster firmy Evolar podobna jest do innych linii produkujących ogniwa PV. Podłoże bazowe umieszczane jest na początku linii, gdzie jest myte i przygotowywane do kolejnych faz osadzania, napylania oraz modelowania. Następnie podłoża transportowane są do miejsca, w którym rozpoczyna się proces osadzania folii perowskitowej, oparty na unikalnej, własnej technologii odparowywania. Elementy przechodzą przez etapy precyzyjnego osadzania warstwy atomowej (ALD), modelowania, rozpylania oraz ostateczną kontrolę.

Evolar jest europejskim liderem i prekursorem w zakresie wdrażania technologii perowskitu PV Power Booster. Zdaniem AB Evolar, linię PV BP można dostosować do potrzeb i specyfikacji każdej fabryki modułów fotowoltaicznych. Firma oferuje dostawę oraz montaż linii u klienta w systemie pod klucz. Eksperci Evolar ds. technologii cienkowarstwowej oferują współpracę na każdym etapie procesu wdrażania i dalszej produkcji. Evolar deklaruje płynną, pełną integrację linii PV Power Booster, tak jak tylko jest to możliwe, minimalizując potencjalne zakłócenia.

AB Evolar przygotował prezentację filmową swojej przełomowej technologii PV Power Booster. Na podstawie wykonanych na zamówienie animacji i ilustracji, przedstawiono m.in. pochodzenie i zastosowanie perowskitu, kluczowego komponentu tej technologii, wraz z koncepcją ogniwa tandemowego. Lars Stolt, CSO i współzałożyciel Evolar, wraz z Olle Lundbergiem, CTO i współzałożycielem Evolar, prezentują mechanikę i zalety procesu odparowywania, który umożliwia osadzanie cienkowarstwowej warstwy perowskitu. Podsumowując wszystkie przedstawione spostrzeżenia, Evolar przezentuje swoją linię PV PB jako gotowe rozwiązanie dla producentów modułów fotowoltaicznych, którzy chcą przekształcić swoje moduły w produkt premium poprzez zwiększenie ich wydajności o co najmniej 25%. Film można obejrzeć na stronie firmowej.

Źródło: AB Evolar

Zaprenumeruj Magazyn Fotowoltaika