Konwencjonalne oświetlenie ulic zużywa duże ilości energii oraz wymaga sporych nakładów finansowych na konserwację, co znacznie podnosi koszty ponoszone przez władze lokalne. Pomimo że stosowanie energooszczędnego oświetlenia staje się coraz popularniejsze, zwykle nie przekłada się ono na zrównoważony rozwój inteligentnych miast ze względu na niskie walory estetyczne, pominięcie możliwości wykorzystania energii słonecznej, trudności w integracji czujników i inteligentnych urządzeń, a także brak projektów modernizacji w perspektywie długoterminowej.
Naukowcy skupieni wokół projektu THE SOLAR URBAN HUB podjęli wyzwanie rozwiązania tych problemów i w rezultacie podjętych działań opracowali nowatorską koncepcję podłączonych do sieci urządzeń przekształcających inteligentne oświetlenie uliczne w narzędzie wprowadzające rozwiązania Internetu rzeczy do inteligentnych miast przyszłości. Narzędzie należy do nowej generacji produktów charakteryzujących się zerową emisją dwutlenku węgla w całym cyklu użytkowania, całkowicie zasilanych energią słoneczną. – To pierwsze w historii innowacyjne rozwiązanie zasilane w pełni energią słoneczną integrujące oświetlenie, źródło energii oraz wsparcie dla technologii Internetu rzeczy w ramach jednego atrakcyjnego i zharmonizowanego produktu dopasowanego do potrzeb w pełni zoptymalizowanych inteligentnych środowisk miejskich – twierdzi koordynator projektu Alessandro Caviasca, dyrektor generalny SIARQ – firmy z sektora MŚP zajmującej się opracowywaniem produktów oświetleniowych zasilanych energią słoneczną.
Wsparcie dla inteligentnych miast
Opracowane w ramach projektu rozwiązanie składa się z lekkiego modułu fotowoltaicznego w kształcie kopuły, który mieści w sobie elektronikę sterującą akumulatora, modułów oświetleniowych LED, czujników oraz innych inteligentnych urządzeń. – Całość tworzy zintegrowaną i inteligentną infrastrukturę, która zapewnia wsparcie dla wdrażania rozwiązań Internetu rzeczy w środowisku miejskim, wspomagając tym samym proces tworzenia nowych usług, zakładania nowych firm oraz podejmowania działalności gospodarczej – wyjaśnia Caviasca.
Badaczom skupionym wokół projektu udało się skutecznie zintegrować różne formy czujników oraz urządzeń komunikacyjnych opracowanych z myślą o inteligentnych miastach, które mogą zostać dodatkowo dostosowane do potrzeb klientów. Wszystkie dane gromadzone przez urządzenie są przekazywane użytkownikom przy pomocy platformy opartej na chmurze, dzięki której możliwe jest monitorowanie informacji oraz podejmowanie na ich podstawie działań, takich jak wyłączanie i włączanie świateł. Inteligentne miasta pozwalają na zwiększanie efektywności wykorzystania tradycyjnych sieci i usług dzięki wdrażaniu technologii cyfrowych i telekomunikacyjnych, co przekłada się na korzyści dla mieszkańców i przedsiębiorstw.
Fot. © SIARQ Advanced Solar Design. Źródło: CORDIS. Fot. © accelopment 2019
Więcej w numerze 3/2019 Magazynu Fotowoltaika.